GündemİlçelerÜnyeYaşam

Musa Kıranlı “Kutlamak Yetmez İcraat Gerekli”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile bir açıklama yapan Ordu teknikerler Derneği Başkanı ve Karadeniz Teknikerler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Musa Kıranlı yapmış olduğu bir basın açıklaması ile şu ifadelere yer vermiştir.

İlimiz sınırları içerisinde yaşayan, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden engellilerin, kent içinde bir başkasına ihtiyaç duymaksızın toplumsal  yaşama katılmalarını sağlamak için sosyal, kültürel, sağlık, spor, eğitim ve bilişim alanında çözümler üretmek, kaynaştırma programları düzenlemek ve rehabilite ederek topluma kazandırmak amacıyla hizmet vermek için başta büyükşehir belediyemiz olmak üzere Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak, Ünye ve Fatsa belediye başkanlarımızın da içine olduğu akülü tekerlekli sandalye ve tekerlekli sandalye kullanan ortopedik engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarını bir nebze azaltabilmek için Ordu Teknikerler Derneği olarak ki biz Üniversite yüksek teknik eğitim alan, yaşamın her alanında emeği olan, gerek kamuda üst düzey yönetici olarak gerek özel sektörde gerekse piyasada sahada bir çok başarılı proje ve uygulamalarda imzası olan üretici işgücü olarak aldığımız yüksek teknik eğitim sonrasında teknik adam tanımı dışında bırakılmış ve aldığı teknik eğitim sonrasında yaptığı işin altına imzası ve yetkileri engellenmiş teknikerler olarak engelsiz yaşam diyoruz ve engelli kardeşlerimiz için Tekerlekli Sandalye ve Bakım Onarım Atölyesi açılmasını öneriyoruz.

Belediyelerimizin mevcut atölyelerinde akülü tekerlekli sandalye ve manüel tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşlarımızın garantisi bitmiş olan sandalyelerinin bakım ve onarımı; Akü bakımı, Teker bakımı, Yağ kontrolü, Kömür bakımı, Fren bakımı, Kumanda bakımı, Kart temizliği, Motor beyin temizliği, Gövde bakımı, Kaporta düzeltilmesi vb bakım onarımları yapılabilir.  Bu hizmetimize herkesin ulaşmasını sağlamak amacıyla engelli vatandaşlarımızın sandalyelerini, mobil servis aracı ile kendi adreslerinde bakım onarımını yapılabileceği gibi mobil servis aracıyla acil bakım onarım hizmetleri verilebilir. Ki bazı büyükşehir belediyelerimiz ile il ilçe belediyelerinde bu tür hizmetler verilmektedir. Bu hizmet belediyelerimize büyük bir mali külfet getirmeyecek olup mevcut atölyelerdeki teknik personellerce yapılması mümkündür. Başta Valimiz Sayın Tuncay Sonel ve büyükşehir belediye başkanımız bakanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler olmak üzere Fatsa ve Ünye belediye başkanlarımızdan bu konuda müjdelerini bekliyor bu önemli özel günde farkındalık yaratacaklarına inanıyorum.

3 Aralık Engelliler günü değil, özel duyarlılık, empati ve farkındalık günüdür. Bu duygu ve düşüncelerimiz ile 3 Aralık Engelliler gününde engelsiz yaşam dileklerimiz ile hepimiz bir engelli adayı diyerek tüm engellilerimizin günlerini kutluyorum.

829x469 3 aralik dunya engelliler gunu anlam ve onemi nedir 1606980728543        Karadeniz

 

 

Musa KIRANLI

ORDU Teknikerler Derneği Başkanı

Karadeniz Teknikerler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu