GündemAkkuşOrdu Büyükşehir Belediyesi

OBB Meclisi Şov Yapma Yeri Mi?

Ordu Büyükşehir Belediyesinin dünkü Meclis toplantısında Akkuş tartışması yaşandı. İyi Parti Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ayşe Can Solakoğlu’nun Akkuş’ta yaşana sorunları dile getiren  sözleri üzerine Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in da dahil olduğu üçlü arasında ilginç diyaloglar yaşandı.        

Meclis Toplantısı
Meclis Toplantısı

 Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinde İyi Parti adına meclisin ilk konuşmasını OBB Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ayşe Can Solakoğlu yaptı. Daha önce AK Parti Akkuş İlçe Başkanlığı görevinde de bulunan Solakoğlu, sözlerine OBB Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e geçmişte beraber çalıştıklarını, kendisine saygı duyduklarını ancak bu durumun bazı sorun ve sıkıntıları dile getirmelerine mani olmayacağını ifade ederek başladı. Güler de böyle bir beklenti içinde olmadıklarını ifade etti. 

Mehmet Hilmi Güler
Mehmet Hilmi Güler

Sorunlarımızı Hakkaniyetle Dile Getireceğiz

 Solakoğlu “Saygısızlık olarak da atletmeyin lütfen. Biz yaptığınız bütün güzel işlere evet diyeceğiz ama biz bu saatten sonra yapılmayana da görmüyoruz, duymadık, bilmiyoruz demek istemiyoruz. Yani biz gördüklerimizi hakkaniyet ölçüsü içerisinde dile getirmek istiyoruz. Çünkü bu sorunlarımızı sizlerin çözeceğinize inanıyoruz.” dedi.

Ordu Büyükşehir Meclisi İlk Defa Toplandı
Ordu Büyükşehir Meclisi İlk Defa Toplandı

Başıboş Köpekler Akkuşu İstila Ettiler

Solakoğlu sonrasında ise Akkuş’ta başı boş hayvan sorununun had safhada olduğunu insanların yanı sıra hayvanlara da saldırdığını daha yeni bir vaka yaşandığını söyledi. Solakoğlu, “Gerçekten sıkıntılıyız. Bu şehrin şehrül emini olarak sizden başı boş köpek sorununa çözüm bekliyoruz. Bu talebimizin ciddiye alınmasını istiyoruz.” dedi.      

Akkuş’ta Bidonla Su Taşınıyor

Solakoğlu ayrıca OSKİ’nin mecliste 243 mahallenin su sorunun çözdüğünü ifade etmesine rağmen Akkuş’ta halen su sorunu yaşanan yerler var.  Güler’in hangi mahalleler diye sorması üzerine Solakoğlu, “Seferli, Koçcoğaz, Kurtboğaz mahallelerimizin suyu var ama insanlar çamur içiyor ve su parası ödüyor. Arıtma yapılmıyor. Irmaktan gelen suyu içiyorlar. Bugün Çökek’te insanlar bidonlarla su taşıyor. Seferli’de bidonlarla su taşınıyor.” karşılığını verdi.

OSKİ Akkuş’ta Büyük Yatırımlar Yaptı

Güler bunun üzerine OSK Müdürü Murat Us’a söz Verdi. Us ise şu açıklamayı yaptı: Seferli’nin sorununu çözdük. Kurboğazı’a ve Koççuvaz’a cojanda yaparak bulanıklık sorununu çözdük. Çayıralana yaptığımız yatırımı bugünkü maliyeti yaklaşık 10 milyon TL. Burada bulanıklık sorunu çok yağışlı havalarda olabilir.

Benim de Ankara’da Suyum Bulanık Akıyor

Bu arada Güler araya girerek şunları söyledi: Benim de Ankara Balgat da bürom var Zaman zaman oraya gidiyorum. İlk açtığımda su epeyce bulanık akıyor.  Bunun sebebi yağmur yağdığı zaman bazı tedbirlerin alınmaması. Eğer şu anda böyle bir durum varsa telefondan bağlan bana canlı olarak bulanık suyu göster.           

OBB’nin Harul Hurul Çalışmasını Sahada Göremiyoruz

Solakoğlu ise bir sonra ki toplantıya suyu getirebileceklerini ifade etti. Solakoğlu yol sorununa değinmek istediğini belirterek şunları söyledi: Yollarla ilgili büyük sıkıntılar devam ediyor. Şu anda bildiğim kadarıyla bir çalışma yok. Seçim öncesi Büyükşehir’in bir dünya araçları vardı işte yamaydı, şuydu, buydu yapıyordu. Biz şu an sizin harul hurul çalışmalarınızı sahada göremiyoruz. Koçcoğaz ve Kurtboğaz yolunda gidilmiyor. Seferli yolu yapıldı deniyor siz belki yapıldı biliyorsunuz ama yapılmadı. Yapıldı gösteriliyor. Affınıza sığınarak bir de soru soracağım bundan sonra çok oy aldığınız yerlerde mi çalışacaksınız İyi Partiyi desteklediğini düşündüğünüz yerleri geri mi bırakacaksınız.

Güler ise 5 yıl önce bunlardan birlikte sorumlu olduklarını, önümüzdeki 5 yıl boyunca da  birlikte hizmet edeceklerini , katkıları her zaman beklediklerini belirtti.    

Köpek Sadece Akkuş’un Değil Türkiye’nin Sorunu

Bunun üzerine Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci söz aldı. Demirci köpek sorununun sadece  Akkuş’un yada Ordu’nun sorunu olmadığını Türkiye’nin sorunu olduğunu belirtti.  Çözüm için çaba harcadıklarını aktaran Demirci, geçmişte köpek sorunu ile gündeme geldiklerinde birilerinin çözüm için çaba harcamak yerine bu haberler İsa Demirci’yi götürecek diye sevindiğini söyledi.         

OSKİ Akkuş’ta Önemli Çalışmalar Yaptı 

Su sorununa da değinen Demirci bardağın boş tarafı yerine dolu tarafına da bakmak gerektiğini belirterek  Damyeri, Tuzak, Çayıralan gibi yerlerin su sorununu çözdüklerini, zaman zaman sondaj yaptıklarını kiminde su bulduklarını kiminde bulamadıklarını su bulduktan sora ise tesisat döşemenin sorun olmadığını ifade etti.      

Burası Şov Yapma Yeri Değil

Demirci, “Seferli’de yine orası da 20 yıllık bir beldeydi. Sizin talimatınızla şimdi orada su çalışması yapılırken bu çalışmaya Seferli’de su yok veya ne olacak demek o çalışmaya gölge düşürmektir. Bu da doğru değildir. Burası şov yapma yeri de değildir. Kendim gittim gördüm iki yüzlük boruları ekleyecekler. Muazzam bir çalışma var.” dedi.

Harıl Hurulun Türkçede Karşılığı Yok 

Demirci sözlerini şöyle sürdürdü: Seferli’nin yolunu yaptık demek ya da harıl hurul çalışmak demek şu mecliste hitap edecek sözler değildir. Yani harıl hurulun Türkçe’nin karşılığı nedir? Bilmiyoruz ama bu mecliste söyleyecek sözler değildir. Seferli’nin asfaltı yapılırken gidip resim çekmek, paylaşmak güzeldi de şimdi yapmadık demek marifet midir? Bu doğru değildir. İnsan yaşlanıyor da yol yıpranmaz mı. Yol kullanmadığımız için değil kullandığımız için yıpranıyor.

OBB Hiçbir Makineyi Geri Çekmedi

Demirci sözlerini şöyle sürdürdü: Efendim seçimden önce Akkuş’ta çok makine varmış da, şimdi makine yokmuş. Görmeye göz yok ki nasıl olsun makine? Her tarafı Akkuş’un makine şu anda. Büyükşehir ya da ilçe belediyesi bir tane makineyi parka çekmedi ki her taraf makine. Her tarafta çalışma var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu