GündemFatsaKültür- Sanat

Öğrenciler Mehmet Akif Maneviyatını Sahneye Taşıdı

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 102.yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Ahmet Sırımsı Anadolu Lisesi ve Şehit Ümit Karamustafa Ortaokulu tarafından gerçekleştirildi.

 

Fatsa Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa Fatsa Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Özbay, İlçe jandarma Bölük Komutanı Jandarma Üsteğmen Yusuf Ünsal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, İlçe Emniyet Müdürü Sercihan Barutçu, şehit yakınları, gaziler, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Ahmet Sırımsı Anadolu Lisesi öğretmeni Hikmet Gençay yaptı. Gençay konuşmasında, “Akif olmak zordur elbet, Akif olmak ilim fikir ve dava adamı olmaktır. Akif olmak vatan millet bayrak özgür ve bağımsız olmaktır. Akif olmak ideal insan, din, tarih şuuru, Türk İslam ahlakına sahip olmaktır. Akif olmak emanete sadık, alçak gönüllü ve merhametli olmaktır. Maddiyata önem vermemek maneviyatında bile yalnız bırakılmak tabutunun üstü örtüsüz bırakılmak 4 üniversite öğrencisinin feryadında milletin maneviyatında uğurlanmaktır. Akif olmak emperyalizm ile nasıl mücadele edildiğini edileceğini tüm mazlum milletlere göstermektir.” dedi.

 

Daha sonra öğrencisi Ahmet Sırımsı Anadolu Lisesi öğrencisi Ebru Yuvcu isimli öğrenci tarafından “Gitme Ey Yolcu” isimli şiir seslendirildi. Programda Şehit Ümit Karamustafa Ortaokulu öğrencileri tarafından oratoryo sahnelendi. Sonrasında Ahmet Sırımsı Anadolu Lisesi öğrencilerince Mehmet Akif Ersoy ile ilgili kısa tiyatro sahnelendi. Programda son olarak 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulünün 102.yılı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol mensupları tarafından ödülleri verildi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu