GündemAlp TvSağlık

“Omicron İçin Koruyucu Etki: Maske!”

 

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, tehlikenin arttığı konusunda uyarı niteliğinde açıklama yaptı.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Omicron Varyantı BA1 BA4 ve BA5 şeklinde tüm dünyada yaygın şeklinde devam ediyor” dedi.

 

“Omicron İçin Koruyucu Etki: Maske!”

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Bu varyantta sevineceğimiz bir nokta var ki bu varyantlar ilk baştaki delta varyantı kadar ölümcül bir durum yaratmıyor. Yoğun bakımlar biraz daha rahat. Özellikle son aşısını 1 yıl önce yaptıranlar veya hiç aşısını yaptırmayanlar, aşısı eksik olanlar omicron varyantında hastanelere daha çok gidiyorlar. Dolayısıyla buda daha önce bütün aşılarının yaptırmış olmalarının daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu varyant için insanların panik içerisine girmemesi gerekir. Çünkü eskisi gibi öldürücülüğü yok ama bulaşıcılığı var. Dolayısıyla böyle bir riske girmemek gereklidir.  Bunun içinde en önemli koruyucu olan şey maskedir” diye söyledi.

 

“Hatırlatma Dozunu Unutmayalım”

Bütün varyantlara karşı özellikle şu ortamda en önemli koruyucu kişisel silahımızın maske olduğunu söyleyen Başkan Coşkun şunları dile getirdi:

“Özellikle kalabalık ortamlarda, marketlerde, toplu taşıma araçlarında maskenin mutlaka kullanılması gerekir. Ölümcül varyant olmaması insanları rahatlatıyor ama bulaşıcılığı olduğundan dolayı maskenin kullanılmasını önemle rica diyorum. Özellikle kronik hastalığı olanlar, aşı yaptırmamış olanlar, eksik aşısı olanlarda son aşısının üzerinden bir yıl geçen kişilerde tehlike yaratıyor.  Sağlık Bakanlığının da belirttiği üzere 6 ayı geçen aşıların hatırlat dozunu yaptırması korunmamız için önemlidir. Bu virüsün şuanda en çok görüldüğü tipik rahatsızlık boğazda yanmayla başlar.”

 

“Önlemimizi Alalım!”

Başkan Coşkun, “Kendimizi korumak amaçlı günde iki üç defa tuzlu suyla boğazımıza gargara yapmak virüsün orda tutunmasını engelleyecektir.  Hatırlatma dozunu unutmasınlar. Sıkıntılara yol açabilecek, kapanmalara yol olabilecek bir virüs olmasa da basit bir grip gibi geçse de bu virüsün söyle bir huyu vardır ki damar yolunu etkileyebiliyor. Virüs hafifte geçse önlemimizi almayı ihmal etmeyelim” diye ifade etti.

 

Haber: Tuğçe KAYMAK

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu