GündemOrdu Büyükşehir Belediyesi

Ordu İtfaiyesinden Hayat Kurtaran Eğitim

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (OBİTEM) yaşanması muhtemel kazalarda hayati önem taşıyan ilk yardımın doğru ve etkin yapılması amacıyla başta Belediye personelleri olmak üzere tüm vatandaşlara yönelik ilk yardım eğitimlerine devam ediyor.

Halkın ilk yardım konularında bilgilendirilmesi, toplumsal farkındalık ve bilinç oluşturulması amacıyla OBİTEM bünyesinde kurulan ‘İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde şimdiye kadar toplam 600 kişiye ilk yardım eğitimi verilerek sertifikalandırıldı.

 

İlk Yardımın Tüm Detayları Anlatılıyor

OBİTEM bünyesinde görev yapan ilk yardım eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde, genel ilk yardım bilgileri, yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda ilk yardım, yaralanmalarda ilk yardım, yanık donma ve sıcak çarpmasında ilk yardım, kırık çıkık ve burkulmalarda ilk yardım, bilinç bozukluklarında ilk yardım, zehirlenmelerde ilk yardım, hayvan ısırmalarında ilk yardım, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında ilk yardım, boğulmalarda ilk yardım ile hasta/yaralı taşıma teknikleri teorik ve uygulamalı olarak anlatılıyor.

 

Kursiyerlere Sertifika Veriliyor

Eğitimlerin sonunda Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen gözetmenler eşliğinde yazılı ve uygulamalı sınav yapılıyor. Sınavı geçenler “ilk yardım” yapma yetkisine sahip olarak ilk yardımcı olmaya hak kazanıyor. Sağlık Bakanlığı onaylı 3 yıl geçerli belgeye ve ilk yardımcı kimliğine sahip olan kursiyerler, kazazedelere daha bilinçli müdahale gerçekleştirebiliyor.

Eğitimler, talep olması halinde tüm kamu kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruluşlarına, özel kurumlara ve vatandaşlara verilmeye devam edecek.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu