GündemOrdu Büyükşehir BelediyesiYaşam

Ordu’da Kurulan Kadın Kooperatifleri Buluştu

Vali Tuncay Sonel, “Ordu Kadın Kooperatifleri Buluşması” kapsamında düzenlenen programa katıldı.

Ordu Kültür Sanat Merkezi OKSM’de gerçekleştirilen programa, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Vali Tuncay Sonel, AK Parti Ordu Milletvekilleri Ergün Taşçı, Metin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Perşembe Kaymakamı ve Vali Yardımcı Vekili Levent Yetgin, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, İl Ticaret Müdürü Şenel Çakır,  İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdür Vekili Samet İştar ve 19 İlçe Kadın Kooperatifi üyeleri katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Özer; “Ordu’da Oluşturacağımız Modeli, Tüm Türkiye’ye Yaygınlaştırmak İstiyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “Ordu Kadın Kooperatifleri Buluşması” programında yaptığı konuşmada, ”Milli Eğitim Bakanlığı olarak, kadın kooperatiflerimizi güçlendirebilmek, süreçlerini iyileştirebilmek için bir araya gelelim, Ordu’da öyle bir model oluşturalım ki, bu modeli tüm Türkiye’ye yaygınlaştıralım istiyoruz. Dolayısıyla amacımız sizleri bu süreçlerde desteklemek. Sayın Valimiz, 19  Kadın Kooperatifimize yarından itibaren çok önemli miktarda maddi destek sağlayacaktır. İkinci müjdemiz; kadın kooperatiflerimizin üretmiş olduğu tüm yiyecek, içecek ve diğer diğer alanlarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığının pansiyonlarında, uygulama otellerinde, öğretmen evlerinde kullanabileceğimiz tüm ürünleri Bakanlık olarak satın almaya talibiz. Her kadın kooperatifine en az bir tane usta öğretici alacağız. Kaç tane varsa, kaç kadınımız istiyorsa hızlı bir şekilde isterse 1000 kişi olsun hepsini usta öğretici olarak istihdam edip, kooperatiflerimizin bulunduğu yerde kurs vereceğiz. Hem bir taraftan üretim yaparken diğer taraftan da maddi olarak kadınlarımızın hepsini usta öğretici olarak destekleyeceğiz. Biz kadınımızı güçlendirdiğimiz zaman, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceği her zaman parlak olacaktır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, Kadını yaşat ki insan yaşasın” şeklinde konuştu.

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İlk kez Cumhuriyet tarihinde kadınların yükseköğretimdeki okullaşma oranı 2014 yılından itibaren erkeğin okullaşma oranını geçti. Biz, eğitim sisteminin öneminden dolayı ikinci bir hamle daha yaptık, okul öncesi eğitim erişiminin yaygınlaşmasını sağladık. Özellikle son 1 yıl içerisinde ana odak noktalarımızdan bir tanesi okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını yükseltmekti, bu eğitimde fırsat eşitliği için çok kritikti ama asıl kritik olan şey kadının istihdam edilebilirliği ile ilgili önündeki engeli kaldırmış olduk.”

 

Vali Sonel; “Son 2 Yılda 19 Kadın Kooperatifi Kurduk”

Kadınlarımızın yaptığı el emeği ve yöresel ürünlerin değerlendirilmesi, ekonomiye kazandırılması, kadınlarımızın aile ekonomisine, ilimiz ekonomisine, ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla Vali Tuncay Sonel’in girişimleriyle başlatılan kooperatifleşme kapsamında kurulan “Ordu Kadın Kooperatifleri Buluşması” programda bir konuşma yapan Vali Sonel, ”Ordu;  Karadeniz’imizin ve ülkemizin en nadide köşelerinden bir tanesi. mavisiyle, yeşiliyle misafirperver insanları, gastronomisi, melocanı, ısırgan yalaşı, sakarcası, pancar çorbası, kaldiriği ve envai çeşit  yöresel ürünleriyle dikkat çeken bir ilimiz. En önemlisi de Karadenizli kadın kardeşlerimiz çok çalışkanlar” diye konuştu.

 

Ordu’da son iki yılda 19 kadın kooperatifinin kurulduğunu belirten Vali Sonel, Ordu Büyükşehir Belediyemizin bünyesinde ülkede marka haline gelen Kibele Çikolatamız ile hanım kardeşlerimizin girişimleriyle yapılan güzel işler var.  Fındık bir sosyal olgu. Yöremizde fındıktan kolonya, sarma başta olmak üzere birçok ürün faaliyete geçti. Ülkemizin her köşesi zengin ama burası da ayrı bir zengin ve güzel. Kadın kooperatiflerimiz bünyesinde üretim yapan hanım kardeşlerimize de bol ve bereketli kazançlar diliyorum. Kapımız sizlere sonuna kadar açıktır. Maddi ve manevi yanınızdayız” diyerek, konuşmasını tamamladı.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, ”Kadınlar eğitilirse, toplum eğitilir. O yüzden eğitimin ilk amacı kadınlarımızı eğitmektir. Kooperatifleşme ile kadınları istihdama katmak, yeteneklerini kullanmak önemlidir. Kadın Kooperatiflerimize başarılar diliyorum” derken, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, kadın girişimci kooperatiflerinin hayata geçmesinin, hanımların aktif hale gelmesinin önemine değindi. AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı ise, “Üretimin içerisinde kadının maya olduğu bir eylemin, bir hareketin başarıya ulaşmama gibi bir durumu yok. Ordu’da zaman,  emek ve heyecanla çok güzel bir şekilde ürünler ortaya çıkıyor. Sayın Valimize ve bu sürece destek veren kurum, kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

“Sayın Valimizin teşvik ve destekleriyle kurulan 18 kadın kooperatifi adına söz almış bulunmaktayım. Herkesin kooperatifinin farklı bir hikayesi ve hayali vardır. Bizim hikayemizin temelleri bir kırık leğen ve odun ateşiyle başladı. Beş güçlü kadın inandık ve bir yola çıktık” diyerek, konuşmasına başlayan Çamaş Hanımeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Sebile Karataş, ”Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, yeşerten ve çiçek açtıran toprağa iz bırakan kadınlar olarak biz Çamaş ilçemizde yüzü aşkın ürün çeşidine sahip kadın kooperatifi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yolculuğumuzun en başından bu yana üretim sürecimizi yakından takip eden bizlerden maddi manevi desteklerini esirgemeyen takıldığımız her noktada fikir alışverişinde bulunabildiğimiz Ordu halkına kapısı daima açık olan Ordunun şansı olarak anılan Sayın Valimiz Tuncay Sonel’e tüm kadın kooperatiflerimiz adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Vali Tuncay Sonel ve diğer protokol üyeleri kadınlarımızın el emeği göz nuru ile ürettikleri ürünlerin yer aldığı Kadın Kooperatiflerinin stantları tek tek gezerek, üretilen ürünler hakkında bilgi aldı ve birbirinden değerli ürünlerden satın aldı.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu