Gündem

Orman Alanlara Sıkı Denetim!

 

AFAD’dan 81 ile Orman Yangını genelgesini yayınladı. Genelgeye göre; Ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

Türkiye’de orman yangınlarının engellenmesi için harekete geçildi. İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı 81 ile “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi. Genelgeyle ormanlık alanlara girişler yasaklanırken orman görevlileri ile jandarma ve polis devriyelerinin sürekli hale getirileceği, devriye zamanlarının sıklaştırılacağı bildirildi.

Buna göre orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde ateş yakılması ve orman alanlarına girişler 31 Ağustos’a tarihine kadar yasaklandı. Ayrıca kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına izin verilmeyecek. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek dilek balonu gibi yanıcı madde kullanımına müsaade edilmeyecek.

Devriyeler Sıkı Denetimde Olacak!

Muhtemel orman yangınında etkilenebilecek özel tedbir alınması gereken yerleşim yerleri, kritik yapı, fabrika, depo benzeri etkilenebilecek alanlar belirlenerek, bu alanların yetkilisine kendi tedbirlerini almaları hususunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılacak. Toplumsal ve bireysel tedbirler konusunda da halkın bilgilendirilmesi sağlanacak. Orman görevlileri ile birlikte Jandarma ve Polis devriyelerinin sürekli hale getirilecek, devriye zamanları sıklaştırılacak. Orman alanlarında drone, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) vasıtalarla yapılan izleme ve gözlem faaliyetlerinin arttırılacak.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu