Gündem

Ortak Talep: “Bayram İkramiyesi Asgari Ücretin Altında Olmamalı!”

DİSK EMEKLİ-SEN Ünye temsilciliği yaptığı basın toplantısı ile emekli maaşları ve bayram ikramiyeleri konusunda tepki ve taleplerini dile getirdi.

“Zamlara, Enflasyona, Yoksulluğa karşı zam gelmeyen tek kalem “Bayram İkramiyesi” Adil bir ikramiye, insan onuruna yakışır bir emeklilik yaşamı istiyoruz.” Denilen açıklamada hükümetin emekli politikalarına bakışı da masaya yatırıldı.

81 il genelinde yapılan ortak basın açıklaması Disk Emekli Sen Ünye temsilcisi Ufuk Çiloğlu Çiloğlu tarafından okunarak şu ifadelere yer verildi:

“Emeklilerin Hakları Gasp Ediliyor!”

5 Haziran 2023 tarihinde, uydurma istatistikler kurumunca hızla ve istikrarlı biçimde düşürülen yıllık enflasyon oramı yüzde 39,59 olarak açıklandı. Enflasyon madde sepeti içindeki ağırlığı yüzde 2,9 olan doğalgazın fiyatı sıfır kabul edilerek açıklanan bu oran, gerçekleşen ve hissedilen enflasyonla uzaktan yakından ilgili değildir. Nitekim DISK-AR tarafından emeklilerin gıda enflasyonu yüzde 66,9 olarak hesaplandı. Aradaki büyük uçurum, milyonlarca emekli ve hak sahibini açlık sınırı altında kalan maaşlara mahkûm kılmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Her defasında dile getirdiğimiz yanlış ve yanlı ekonomi politikaları, seçim sonrası belirlenen yeni Hazine ve Maliye Bakanı tarafından da irrasyonel olarak ilan edildi. Ne var ki, önümüzdeki günlerde “rasyonel aklın” işçilere, emekçilere, emeklilere kemer sıkma politikalarıyla geleceğini, yoksulların kemerini sıkarken zenginlerinkini gevşeteceğini öngörmek zor değil.

Bizler, bu politikaların emeklilerin yaşam hakkının gaspı anlamına geldiğini biliyoruz.

 

“Önümüzde Bayram Var!”

“Mücadeleden hiçbir koşulda vazgeçmedik; bugün de vazgeçmiyoruz!

Önümüz bayram. Emekli maaşlarımız henüz cebimize girmeden ayın başında erimişken, bu ay sonunda resmi enflasyondan dahi etkilenmeyen tek kalem olan üç kuruş bayram ikramiyesini büyük müjdeler eşliğinde alacağız. Ne var ki bu ikramiye ne kiramızı denkleştirmemize, ne borçlarımızın bir nebze olsun azalmasına ne de soframıza et girmesine izin verecek.

Oysa bayram ikramiyesinin amacı, emeklilerin bir nebze olsun nefes almalarını; çocukları ve torunlarıyla gönül rahatlığıyla bayramlaşmalarını sağlamaktır. Bu haliyle bayram ikramiyesi. Amacından kopuk ve anlamsız bir ödemeye dönüşmüş durumdadır. Her bayrama eksi bakiye girip, her bayramdan biraz daha sıkıntıya düşerek çıkmak; her yeni bayramı biraz daha yoksul, biraz daha buruk karşılamak emeklilere reva görülmemelidir; görülemez.”

“İkramiye Asgari Ücretin Atına Düşmemeli”

“Talebimiz bu bayramda da nettir: Bu ikramiyenin “bayram ikramiyesi” değil “emekli ikramiyesi” adı altında değiştirilmesi ve hiçbir biçimde asgari ücretin altına düşmeyecek şekilde yılda iki ikramiye olarak güncellenmesi gerekmektedir. Taleplerimiz hakkımızdır! Haklarımızdan vazgeçmedik; bugün de vazgeçmiyoruz!Yaşasın DİSK! Yaşasın Emekli-Sen! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!

Haber: Talip Kocakoç

 

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu