Alp TvEğitimGündemİlçelerİllerOrduÜnye

PANDEMİ SONRASI İLK HAC KAFİLESİ UĞURLANACAK

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında iki yıldır yapılamayan hac ziyaretleri yeniden başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla Ordu’da kutsal topraklara giden 200 kişilik ilk hac kafilesi, dualarla ve gözyaşlarıyla uğurlanacak.

 

Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş, “Öncelikle bu yıl haça giden bütün hacı adaylarımızın haclarını rabbim kabul eylesin. Rabbim hac ibadetiyle yola çıkan bütün kardeşlerimize kazasız belasız yolculuklar ihsan eylesin.  İki yıldır pandemi nedeniyle haça gidemeyen vatandaşlarımız bu yıl her yerde olduğu gibi Ordu’dan da, Ünye’den de hacılarımız gidecek ve bunun için hazırlık aşamaları yapıldı” dedi.

 

“Hacıların Hazırlık Aşaması Tamamlandı”

Yaklaşık bir hafta önce Ünye İlçe Müftülüğünce Ünye, Akkuş, Çaybaşı, İkizce’nin Ünye İlçe Müftülüğünün toplantı salonunda hac ilgili seminerini yapıldı. Yaklaşık 120 hacı seminere katıldı. Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş, “Hacılarımıza hacca gitmeden önceki zihni, manevi, maddi hazırlıkları ve hacla ilgili merasimleri anlattık. Hacılarımızla birlikte güzel bir çalışma oldu. Hacılarımız aşılarını yaptırdılar. Kendilerine Diyanet İşleri Başkanlığının gönderdiği çantaları, valizleri vs. eşyaları verildi ve hazırlık aşaması tamamlandı” diye ifade etti.

 

“İlk Kafilede 60 Hacı Adayı Uğurlanacak”

Hac ibadeti zor bir ibadettir. Sabır, meşakkatli bir ibadet olduğunu ifade eden Müftü Okuş, “Haccın anlamına, ruhuna yakışır bir şekilde hac ibadetini yapmayı sağ selamet tekrar ülkemize dönmelerini cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz.

Türkiye’den Mekke Medine’ye ulaştılar. Ordu’da yaklaşık 200 hacı Ünye’de ise 26 Haziran 2022 günü 60 hacı adayı uğurlanacak.  Hacılar Ünye Büyük cami önünde saat 07.30 ‘da hacıların uğurlama merasimi olacak” diye söyledi.

 

Hac kayıtlarını tamamlayan hacı adaylarının en önemli sorulardan biri de hacca hazırlık nasıl yapılmalıdır?

“Uzunca bir yolculuk sonucunda kutsal mekânlarda yapılan hacca iyi hazırlanmak gerekir. Ömürde bir defa, maddi durumu yetenlere farz olan hac, geniş bir zaman diliminde yapılmaktadır. Allah ve Resulü’nün misafiri olarak kutsal beldelere giden hacılar maddi ve manevi yönden hazırlık yapmalıdır. Çünkü hac, özel bir çağrıdır ve bu ibadete özenle hazırlanmak çok önemlidir.”

Hac yolculuğuna çıkmadan önce yapılması gereken belli başlı hazırlıklar şu şekildedir:

Helalleşmek, Helal Mal, Niyet, Nafaka Bırakmak, Dua, Hac Eğitimi Ve Seminerleri ile hac yolcuğuna uğurlanır.

Haber: Tuğçe Kaymak

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu