GündemÇevreTurizmÜnyeYaşam

Parası Olan Herkesi Satın Alabilir Mi?

Ordu’nun Ünye İlçesinde Turizm alanına yapılan yapılarla ilgili soruşturma başlatıldı.

Atatürk Mahallesinde bulunan 287 ada 50 yıl öncesinden Belediye tarafından Turizm alanı olarak ilan edilmiş. Buraya yapılan yapılar buna uygun olarak inşa edilirken 2018 yılında alınan kararla buradaki yapı şekli değiştirilerek imara % 15’ten %30 çıkarılmış oldu.

Turizm alanı olduğu için 72 parsele bir butik otel inşaa eden mavi marin yetkilileri bin bir zorluklar ile ruhsat almalarına rağmen aynı dönemde belediye buradaki imar şeklini değiştirmekle kalmayıp, kıyı kenar kanunu da muhalefet ederek yeni inşaatlar yapılmasına izin vermiş durumda.

“Bu alanın 2018 yılında Ünye Belediye Encümeninin aldığı karar ile % 15 olan kat ittifakı % 30 a çıkartılmıştır” diyen Mavi Marin işletme avukatı Burak Bayram “Turizm alanı içinde bulunan 287 ada 48 parsel de inşaat ruhsatı verilen taşınmaz çevre ve şehircilik kurallarına ve müvekkilimin de hak sahibi olduğu arazinin kullanımına engel teşkil edecek şekilde yapı oluşumuna konu olmuştur.

Bu yapı yapılırken ve ruhsatlar verilerken birden çok imar ve şehircilik kurallarına aykırı olarak ruhsatlandırıldığı görülmektedir. Bundan dolayı yapı ile ilgili olarak yasal yollara başvurulmuş olup gerekli incelemelerin yapılması neticesinde kanaatimizce söz konusu ruhsatlara konu yapıların inşası durdurulmalıdır. Bu kapsamda gerek kat sayısı gerek taban alanı gerekse çekme mesafeleri açısından hatalı olarak yapıldığını, ruhsatlandırmanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Bir başka nokta ise söz konusu taşınmazların olduğu alan çok uzun süredir turizm alanı olarak tesis edilmiş olup bu kapsamda sadece düşük katlı yapılaşmalara izin verilmiştir. Kaldı ki taşınmazların olduğu muhitte yasal işleme konu olan yapılar dışında yüksek katlı yapı mevcut olmadığı gibi bu denli yakın yapılaşmada söz konusu değildir. Bu kapsamda bakıldığında söz konusu olan yapı ruhsatları için gerekli denetimler yapılmadan ve mevzuata uygunluk sorgulanmadan ruhsatlandırma yapıldığı kanaatindeyiz.

Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise inşaatların çekme payları ve ter etme mesafesi maalesef burada uygulanmadığını, terk edilen yerlerin başka yerlerde gösterilmesi ve müvekkilimin alanında işaretlenmesi de başka bir dava konusu oluşturmaktadır. Belediye den alınan ruhsatlarda bunları mahkemeye delilleri ile birlikte sunmuş bulunuyoruz” dedi.

Av. Burak Bayram “Ordu’da nasıl belde evleri imara uygun yapılmayıp yıkılma kararı alındı ise buraya da aynı şekilde yıkılma kararı alınması için mahkemeye baş vurduk. Aynı zamanda inşaatı durdurma kararı içinde müracaatlarımızı gerekli mercilere yaptık” dedi

Burada ki Rant Kime           WhatsApp Image 2023 10 09 at 14.00.07

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu