GündemEkonomiİlçelerÜnyeYaşam

Pazardaki Fiyatlar Uçtu

Ünye’de Çarşamba pazarında her evde olduğu gibi tezgahlarda da ilk sıralarda yer alan soğan rekor kırdı.

Sofraların vaz geçilmezi her yemeğin olmazsa olmazı olarak kullanılan soğan, aşırı fiyat artışıyla dikkatleri üzerine çekerek ilerleyen günlerde rekor artışa imza atacak gibi görünüyor.

Kuru soğanın küf hastalığı nedeniyle depolarda kaldıkça çürüdüğünü, bir yandan eski soğan sezonunun kapanarak yeni mahsüllerin beklendiği için ürünlerin azalmasından dolayı fiyatların bir anda çıktığını belirten pazarcılar, ilerleyen günlerde daha da artacağını ifade ettiler.

Ünye’de çarşamba günleri kurulan halk pazarının zam şampiyonu soğan oldu. Pazar tezgahında soğanın kilo fiyatı 15 TL’ yi görürken, bunun nedeni olarak sezonun kapanması ve depolarda ürünün azalmasından kaynaklandığını belirten Esnaf Ali Türk,

“1,5 ay gibi zamanda yeni soğan piyasaya çıkana kadar eski soğan 20 TL ve üzeri fiyatlarda kendini gösterir.  Hava şartlarına göre soğanın depolarda dayanma gücü diğer ürünlere göre daha azdır. Fazla talep var ancak ürün kalmadı. Diğer sebze ve meyvelerin fiyatlarında sabitlik gözlenirken, kuru soğandaki artış alıcıyı da satıcıya memnun etmedi. Halden nasıl alınıyorsa tezgahta da aynı fiyat ile satışa sunuluyor” açıklamalarını yaptı.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu