GündemÇevreİlçelerTarımÜnyeYaşam

Pazarın Nabzı Ölçülemiyor!

Her Çarşamba olduğu gibi bugünde sizler için pazarın nabzını tutmaya devam ettik.

Vatandaşların tek şikayeti pazar fiyatları olmasa da alışverişe gelenlerin çoğunun tek ortak noktası fiyatların pahalılığından dolayı evlerine eli boş olarak dönmeleri oluyor.

Ünye’nin renkli pazar yerlerinden olan köylü pazarında, bu hafta fiyatlar oldukça yüksekti. Çarşamba pazarından daha pahalı bulduklarını söyleyen vatandaşlar alamamaktan yakınırken, nereye kadar böyle devam edeceği de merak konusu oldu.

Vatandaşlar, Her Şeyin Zorluğu Var!

Ünye’nin farklı köylerinden, kendi yetiştirdikleri ürünleri pazara getirip satmak isteyen köylüler, fiyatlara yetişemediklerini söylediler. Ekimi dikimi, yetiştirmesi, toplaması hazır hale getirilmesi bir hayli zor olan ürünlerin maliyetini karşılayamadığında ekip dikmenin bir anlamı olmuyor.

Bayram yaklaşırken bir hareketliliğin olduğunu ve fiyatların ideal rakamlarda gittiğini söyleyen köylüler, 10 lira gayet normal. Herkesin alabileceği seviyede ürünlerimiz mevcut. Artık 1-2 liraya bir şey kalmadı.

Yaşanan zamlar her ne kadar tüketiciyi etkilese de üreticinin ürünlerine biçtiği fiyatları hakları olduğunu düşünen vatandaşların yorumu ise şu şekilde oldu;

“ Pazara çıktık ancak her şey çok pahalı alamıyoruz. Köy pazarı çok pahalı. Diğer pazarlar hiç olmazsa 5 lira 3 lira idare ediyor. Sonuçta herkes emeklerinin karşılığını alıyor. Bir şey de diyemiyoruz.

Zamlara tepkilerini göstermek için fiyatların normal olduğunu ve alışverişlerin çok iyi gittiğini söyleyen vatandaş ise, “Ortalık çok güzel. Hiç sıkıntı yok. Ne istediysek aldık. Ucuzluk var. Parada neymiş.” Diyerek sitemlerini gösterdiler.

Bugün köy pazarındaki fiyatlar ise şöyle:

Dut: 20 lira

Çilek: 25 lira

Tereyağ: 120 lira

Çökelek: 30 lira

Yumurta: 2 lira

Maydanoz: 5 lira

Semizotu: 5 lira

Fasülye: 15 lira gibi değişiklik gösteriyor.

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu