ÇevreGündemİlçelerPerşembe

Perşembe’de “Madene Hayır” Kararlılığı

Perşembe’de “Madene Hayır” Kararlılığı

Ordu’nun Perşembe ilçesi Şenyurt Mahallesi’nde yapılan toplantıda maden istenmediği bir kez daha vurgulandı.

Perşembe'de Maden Ocağı İstemiyoruz 1
Perşembe’de Maden Ocağı İstemiyoruz 1

Bilgilendirme Toplantısında Kararlılık

Perşembe ilçesinde Soğukpınar, Şenyurt, Anaç, Ekinciler, Bekirli mahallerini kapsayan çinko, bakır, gümüş, kurşun, altın madeni için başlatılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci hakkında Şenyurt Mahallesinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Ordu Çevre Derneği ve Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilirse dava açmak için adımların konuşulduğu belirtildi.

Belgelerle Konuşuyoruz

Şenyurt Mahalle Muhtarı Mehmet Coşkun’un çağrısıyla gerçekleşen toplantıda konuşan ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, Favori Metal Madencilik tarafından sunulan ÇED dosyasından bilgiler vererek, maden işletmeciliğinin tarım alanlarını ve doğayı nasıl etkileyeceğini vurguladı. Özbucak, “Sözler uçar. Kim söylerse söylesin önemli olan belgedir. Bir yazılı belge yoksa söylenenlere, verilen sözlere inanmayalım.” dedi ve şirketin başvuru dosyasının ellerinde olduğunu belirtti.

Perşembe'de Maden Ocağı İstemiyoruz
Perşembe’de Maden Ocağı İstemiyoruz

Sürekli Tepki Göstermeliyiz

Yapılması gerekenlere de değinen Özbucak, “Şu an yapılacak olan ruhsat sahası içindeki ve yakın mahalle halkının birlik ve beraberliğini korumalardır. Sesinizi yükseltmelisiniz.” diyerek sürekli tepki gösterme çağrısında bulundu. Ayrıca, herkesin oy kullandığı veya üye olduğu partilere gidilerek sesin duyurulması gerektiğini belirtti.

Birlik İçinde Güçlüyüz

ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukat Haluk Türkmen, hukuksal süreç hakkında bilgi verirken, Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüsü Gül Ersan ise, mahalle sakinlerine birlik olmaları ve iletişimde kalarak ortak platform oluşturmaları çağrısında bulundu. Ersan, “Birlikte olmalıyız.” diyerek birlikten güç doğacağını vurguladı.

Sonuç ve Kararlılık

Soruların yanıtlandığı toplantıda madene karşı kararlılık vurgulanarak, mahalle sakinlerinin birlikte mücadele etme kararlılığı gösterildi. Perşembe halkı, çevrelerini ve doğayı koruma adına kararlılıkla hareket etmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu