GündemKöşe Yazıları

Pireyi Deve, Yerinde Yapın

Başkası için ördüğünüz duvarların altında farkında olmadan bir gün kendiniz kalırsınız dikkat edin.

Sokağa çıktığımız da hepimizin başına gelmiştir, insanız sonuçta. Ne diye soracak olursanız. Ayağımıza taş değse başkasından biliyoruz. Diken batsa gülden değil de hep dikenden acısını çıkarıyoruz. Oysa bir baksak önce kendimize sonra etrafımıza, anlayacağız kusurun birazda kendimizde olduğunu.

Gerçi ne gülün ne dikenin bir kabahati var. İnsan önce kendi kusurlarını, hatalarını bir ölçüp tartsa, pireyi deve yapmasa, pire için yorgan yakmasa, diyeceğiz ki sorunları oturup konuşularak çözülecek.

Pireyi deve yapmak, sokakta elimizde her hangi bir çöp olduğunda özellikle sahil kenarında, nasıl olsa temizleyen var deyip çöp kutusuna kadar götürmek yerine, atıyoruz olduğu yere. Bunu deve yapabiliriz. Çünkü kimsenin pisliğini bir başkası temizlemek zorunda değil. Herkes kendi çöplüğünü temizlese dünya bu kadar kirlenmez. Özellikle yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde, malum piknik sezonu da açılırken, vatandaş olarak üzerimize düşen çok görev olduğunun farkına varmalıyız. Piknik yapılan yerlerde geride bıraktığımız çöp yığınları, küçücük ateş kıvılcımı ne derece büyük sorunları doğuruyor farkına çok geç olunca varıyoruz.

Bu dünya hepimizin, bu doğa herkesin ortak alanı olduğunu lütfen unutmayın. Biri size çöpü yere atmayın diye uyardığında, sanane senin çöpün mü, sen mi temizliyorsun gibi kabadayılık taslayacağınıza, bir bakın derim etrafınıza. Bazen diyoruz ya hayvan bile böyle pislik bırakmıyor ortada. O halde o can dostlar sizden daha akıllı mı demek daha doğru olacak yoksa. İnsan kendi aklı ile kendi mi oynuyor.

Yeşiliyle doğası ile Ünye bir başka diyoruz. Peki bunu neye borçluyuz. Sadece Ünye olarak bakmamak gerekir. Dünyada doğayla savaş halinde olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Neticede insanız her şeye bir kılıf buluyoruz da kendi hatalarımızı görmezden geliyoruz. Hala daha uslanmıyoruz. Uslanacak gibi de durmuyoruz. Denizin mavisini, ağacın yeşilini, çiçeğin rengarenk eşsiz tonlarına hayran kalıyoruz. Peki bunları yok edersek, neye hayran kalacağız, kime dert yanacağız. Kendin ettim kendim buldum türküsü mü çalacağız.

Dereyi görmeden paçayı sıvamayın. Bir yanlışı gösterince , sana inat olsun diye yapılan ve insanlara doğruymuş gibi aktarılan doğru bilinen yanlışları, lütfen elinize vicdanınıza koyarak fotoğraflayın. Başkasının tavuğuna kış demeden önce kendi tavuğun belki de ortalığı karıştırıp gitmiştir de haberiniz yoktur. Aslını astarını öğrenmeden ortalıkta haklıymış edaları atmayın. Gün gelir başkasına yaptığınız o yanlış muameleler kendi ayağınıza dolaşır. Kim bilir başkası için ördüğünüz çorap sizin başına gelir.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu