GündemİlçelerSağlıkÜnyeYaşam

Psikolog Yürür: “Akran Zorbalığı İnsanların Hayatını Etkiliyor!”

Psikolog Ahmet Furkan Yürür, toplumumuzun önemli ve hassas noktalarından biri olan Obeziteye karşı olumsuz davranış ve düşüncelerden kurtularak, bu durumda olan insanlara karşı daha anlayışlı ve bilinçli olunması gerektiğini, psikolojik etki oluşturulmamasını söyledi.

İnsan hayatında yaşadığı süre zarfında pek çok olumsuz eleştirilere maruz kalsa da, muhakkak en hassas ve incindiği konuların içinde yer alan bedensel eleştirilere karşı psikolojik olarak etkilenmesi elinde olmadan yaşadığı travmatik olaylara dönüşebiliyor.

Psikolog Yürür: “ İnsanları Eleştirmek Olumsuzluklar Getirebilir”

Toplum olarak konu ne olursa olsun eleştiri yapmaktan çekinilmediğini, gençler arasında daha yaygın olan akran zorbalıklarında daha çok görüldüğünü ve önüne geçilmezse bu sorunları yaşayan insanların hayata küsmelerine sebep olacağını belirten Psikolog Ahmet Furkan Yürür, Alp Tv’ye verdiği özel röportajında önemli açıklamalarına şu şekilde yer verdi;

“Son zamanlarda insanların çok fazla eleştirildiğini gözlemliyorum. Çok fazla kilolusun, sen kilomu aldın sen zayıfladın mı uzun ya da kısa mısın gibi soruların insanlar üzerindeki etkisini düşünmeden yorumlar yapılıyor. Toplumumuzda gençler arasında daha yaygın olan akran zorbalığının içinde bu gibi konulara daha çok görülüyor. İnsanları belirli bir kalıba sıkıştırmaya çalışıyorlar ve bu çok yanlış bir davranış şekli. Bu durumda olan kişilerin hastalık belirtisi olabileceğinin görmemiz gerekir. Onların neler düşündüğünü nasıl hissettiğini bilmeden yorum yapmak baştan yanlışlıkların beraberinde getirir. Çünkü herkes nasıl mutluysa öyle yaşaması onun için uygundur. Örneğin; Kilolarıyla çok mutlu olan biride var. Zayıflığı ile gurur duyan da. Bir şeyin iyi ya da kötü olması tamamen insanın kendisi ile alakalıdır. Eleştirilmemeli ve herkesi olduğu gibi kabul etmeliyiz. İnsanları yargılayarak psikolojik baskıya maruz bırakmak ne kişiyi nede karşısındakine bir fayda sağlayacaktır. Obezitenin hayatına mal olacak seviyeye gelmiş kişilerin eleştirmek hayattan soğutmak ve git kilo ver gibi sözler sarf etmek çaresizliktir. Bu gibi durumlarda insanları elinden tutarak onları hayata bağlamak herkes açısından doğru olandır. Estetik bir algı var. Herkes bu algıya bir kalıp uydurmaya çalışıyor. İnsanlar topluma uyma davranışı sergilemeye meğillidir. Toplumsal veya kültürel açıdan uyum sağlamak için bu gibi olumsuz davranışlar insanların gözüne batabiliyor.

Haber: Gülten Kodal

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu