GündemSağlıkÜnye

RAMAZAN SONRASINDA BESLENMEYE DİKKAT!

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Ramazan Bayramı nedeniyle vatandaşlara beslenme konusunda çeşitli uyarılarda bulundu.

Coşkun, Ramazan ayı boyunca kazanılan sağlığın, bayramda yapılacak yanlış beslenme davranışlarıyla kaybedilmemesi için porsiyon kontrolüyle sağlıklı ve dengeli beslenmenin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Ordu Tabip Odası Başkanı Uz.Dr. Ali Coşkun açıklamasında;

“Ramazan ayının sonuna geldi. Sırada hepimizin beklediği ve özlediği ramazan bayramı var. Müslüman aleminin ve türk milletinin en önemli özelliği ramazan bayramında gelen misafirlere tatlılar, şekerler sunmaktır. Bu çok güzel bir gelenek ama sağlıklı insanlar için. Özellikle alzheimer, şeker, kolesterol, hipertansiyon ve kemik zayıflığı olan hastaların şeker tüketiminde minimum seviyelerde olmaları gerekir. Eğer tercih edeceklerse de sütlü tatlılarda küçük porsiyonda tüketmeleri önerilir. Ramazan boyunca midelerimiz 12-16 saat boyunca aç kaldı ve vücudumuz 30 gün boyunca kendini toksinlerden temizledi. Şimdi eski düzenimize geçiyoruz. Eğer devamlı, sık sık ve çok porsiyonlarda yemek yersek vücudumuzda hazımsızlıklar olabilir. Bunu engellemek için tedbirli olarak öğünlerimizi ve porsiyonlarımızı artırmak gerekir Ramazan ayında boş kalan mideyi tekrar aynı eski düzene döndürmek için ani bir hareketle çok aşırı yemek yiyerek buna çevirmemeliyiz. Bunu yavaş tedbirci olarak arttırarak yaparsak midemiz daha rahat edecektir sindirim organlarımızda. Herkese hayırlı bayramlar diliyorum.” dedi

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu