GündemÜnyeÜnye Belediyesi

Sahibinden Satılık İlçe! Parayı Verenin Düdüğü Çalacak!

Ünye’de Haziran ayında parayı verenin düdüğü ömür boyu çalacak. Büyük Cami yanındaki belediye dükkanlarının bulunduğu arazi 27 Milyon TL’ye satışa çıkarıldı. Yine Ünye Limanının işletmeciliği de ihale ile parayı verene bırakılacak. Sahibinden satılık ilçe yapılacak olan ihaleler ile yeni sahiplerini bekliyor.

 

Belediye Dükkanları 27 Milyon Liraya Satılık!

Mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde olan ve bir süredir SGK-Mimar Nihat Şen-Büyükşehir üçgeninde polemik halinde olan Ünye’deki Belediye Dükkanları olarak bilinen yerin arazisi satışa çıkarıldı. Dükkanlarından çıkarılan kiracıların ne yapacağı, kimin nereye ne kadar para ödediği, yeni yapılacak olan dükkanların kime verileceği tartışmaları halen sürerken şimdi de bu dükkanların bulunduğu arsa satışa çıkarıldı. Bu durumda ihaleyi alan kişi arsanın sahibi olacak ve üzerine ister dükkan yapacak isterse başka bir şey. Toplamda 680 metrekare alan olarak belirlenen, Büyük Cami yanındaki bu dükkanların arazisinin satış bedeli ise 27.887.500,00 TL olup, geçici teminat miktarı ise 836.625,00 TL olarak ihale metninde belirlenmiş.

İhale 29/06/2022 Çarşamba günü Saat: 14:00’te Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı salonunda gerçekleşecek ve Ünye’nin merkezi konumundaki bu arsa yeni sahibinin eline geçecek. İhale kapalı teklif (artırma) usulü ile yapılacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi internet sayfası ihaleler bölümünde yer alan ihale metninde “Mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesine ait, Ünye İlçesi Kaledere Mahallesi 90 ada 18 parselde kayıtlı 680,00 m² yüzölçümlü arsa nitelikli taşınmaz ile 32 parselde kayıtlı 2.423,56 m² halyeri ve binası nitelikli taşınmaz, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 35/a maddesi gereğince kapalı teklif usulü ile satışı yapılmak üzere ihaleye çıkartılmıştır.” bilgisinin yer alıyor.

 

Ünye Limanı İşi Pazarlığa Döndü!

Ünye’yi ilgilendiren ve 8 Haziran günü saat 14:00’te Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapılacak olan bir diğer ihale ise Ünye Limanının işletmeciliğinin pazarlık usulü ile verilmesi. Yine yıllardır kim dokunduysa elinde kalan Ünye Limanı’nın işletmeciliği bu defa ihale ile sahibini bulacak. ihale metninde, “İhale konusu işin, 30 yıllık tahmini En Az İdare Payı bedeli K.D.V. hariç 3.128.527.357,73 TL’dir.” ifadesi yer alıyor.

İhale konusu ise şu şekilde:

“Ordu İli, Ünye İlçesi, Cevizdere Mahallesi hudutları içerisinde bulunan, Ünye Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği ile yapılan Kullanma İzin Sözleşmeleri ile İdaremize Kullanma İzni verilen ve koordinatlı krokileri bulunan, idaremizce yaptırılan 130mx35m ebatlarındaki 4.550,00m²’lik rıhtımda ve Ek Liman sahası olan 612.035,95m² alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış İmar Planlarına ve bu imar planlarına göre hazırlanmış uygulama projeleri kapsamında ek liman yapılması, yapılacak ek limanın ihale dokümanında belirtilen hükümler doğrultusunda Yüklenici firmanın gerek görmesi ve uygulama projelerinde değişiklik yapmak istemesi halinde yine Yüklenici firma tarafından hazırlanacak ve İdarece kontrol edilerek kabul edilebilecek olan uygulama projelerine uygun olarak sözleşme tarihinden itibaren en geç 3 yıl (üç yıl) içerisinde tamamlanması, idarenin kontrol ve denetiminde sözleşme yapılmasına müteakip yüklenici tarafından Taşınmazların Kullanım Amacı tanımı kapsamında işletmesi sözleşmede belirtilen oranlardan az olmamak kaydıyla toplam cirodan idareye pay verme karşılığında ek limanın Belediye Meclisinin 25.11.2021 Tarih ve 221/357 sayılı ve yine Belediye Meclisinin 11.02.2022 tarih ve 2022/34 sayılı kararları doğrultusunda 30 (Otuz) yıl süreli “Sınırlı Ayni Hak” tesis edilerek, Ünye Kaymakamlığı Milli Emlak Şefliği ile yapılan Kullanma İzin Sözleşmelerindeki süreyi geçmemek kaydıyla yapım süresi dahil 30 yıl (Otuz yıl) sonunda çalışır ve işletilebilir vaziyette İdareye teslim edilmesi işi 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 35/a maddesi uyarınca kapalı teklif usulü ile 25.05.2022 tarihinde ihaleye çıkartılmış, ihale Büyükşehir Belediye Encümeni’nin 25.05.2022 tarih ve 2022/399 sayılı ihale kararı doğrultusunda 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 49. Maddesi gereğince pazarlığa bırakılmıştır.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu