GündemEkonomiİlçelerTarımÜnyeYaşam

Sanayiye Gösterilen Özen Tarıma da Gösterilmeli

Pandemi ve Rusya- Ukrayna savaşını fırsat bilerek buğday, yağ ve son olarak şekerdeki stokçuluk fırsatçıların ekmeğine yağ sürdü.

Özellikle temel gıda maddelerinde sıkıntıların bir türlü bitmemesi nedeniyle yaşanan sorunlar, hem ülke ekonomisinde hem de vatandaşı oldukça zora soktu.

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, yaşanan sıkıntıların küçük esnafı daha çok etkilediği ve zincir marketlerle mücadele ettiklerini dile getirerek açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Verilen kapasite raporu doğrultusunda, Türkiye Şeker fabrikalarıyla ilgili esnaf ve sanatkarlar tarafından müracaatı neticesinde, imalat sektöründe faaliyet gösteren, şekerci, dondurmacı ve pastacı gibi meslek guruplarına dahil esnaflarımız, Türk Şeker Fabrikasındaki indirimlerden faydalanabiliyor. Bununla ilgili kapasite raporunda 12 aya bölünmesine karşılık gelen miktarı aylık olarak 31.03 2022 tarihi itibariyle 50 kiloluk çuval 550 TL’den satılıyor.

Toptancıdan alınan şekerlerin esnaf tarafından bizlere bildirilen fiyatların, daha yüksek olduğunu biliyoruz. Zincir marketlerle mücadelemizi sürdürüyoruz. Stokçulukla ilgili bir şey söylemek gerekirse nihayetinde stokçuluk yapanlar kendileri de zarar görüyor. İnsanlar kendi hırslarına kapılarak bu yollara başvurabiliyor. Bu hususla alakalı cezalarda çok ağır işlenmeye başlandı. 2 yıllık pandemi süresinden sonra Ukrayna-Rusya savaşının da ortaya çıkması ciddi anlamda gıda sıkıntısı ortaya çıkardı. Ortaya çıkan bu sıkıntılar raflara mecburi olarak yansımak zorunda kaldı. Çözümün bulunması zamanla olacak gibi görünüyor. Yaşanan bu zamlar akaryakıt fiyatlarıyla alakalı olduğu için dünyada dolar bazından aşırı şekilde yükselmesi gübre fiyatları ve zirai tarım aletlerinin girdilerde aşırı derecede yükselmelere sebep oldu” dedi.

 

Güdek “ Üretmeden Tüketmenin Zorluğunu Çekiyoruz”

Tarım ile gıdayı dizili domino taşlarına benzeten Başkan Güdek, Tarım olmazsa raflar da dolmaz, ne ekersek onu biçeriz vurgusu yaparak açıklamalarına şu şekilde devam etti

“ Ekilmedik toprak bırakılmasın deniyor fakat maliyetlerin yüksek olmasından dolayı insanlar bu konuya biraz itina ediyor.

Sanayiye göstermiş olduğumuz özeni tarıma da göstermeliyiz. Sanayiden daha önemli olduğunu topraklarımızın boş kaldıkça, gıda sorunları ve zamlar yaşandıkça bizlere ne denli önemli olduğunu gösterdi. Üretmeden tüketmenin zorluğunu şimdi çok ağır bir şekilde ödüyoruz. 80-90 lı yıllarda olduğu gibi dünyaya hükmeden bir tarım ülkesi olmayı umut ediyoruz.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu