Gündem

Şanlıtürk: “Tekelci Firmalara Piyasadan El Çektirilmeli”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk, fındıkta tekelci firmanın derhal piyasadan elinin çekilmesi gerektiğini belirtti. Bunun için de sadece özel sektörün gücüyle bu işin olmayacağını savunan Başkan Şanlıtürk, devletin de bu duruma derhal müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Başkan Şanlıtürk, yaptığı açıklamada;

“Bu tekelci firma öncesinde alıcı noktasında idi. Sonrasında Türkiye’de aracı noktasında ihracatçıları da aradan çıkarmaya başladılar. Şu anda manav ve tüccarları da aradan çıkarıp bahçelere kadar girdi” ifadelerine yer verdi.

 

“Tekelci Firmaların Önüne Geçilmesi Lazım”

Fındık tarımında ciddi iyileştirmeler yapılması gerektiğini de savunan Başkan Şanlıtürk, şöyle devam etti;

“İlimizde özellikle Aybastı ve Gölköy civarlarında bundan 30-35 sene önce çok iyi patates üretimi oluyordu. Gelen bir zehirli tohum nedeniyle topraklar verimsiz hale geldi ve patateste sıkıntılar oldu. Devlette ilçelerimize patates ekim ve dikimini yasak etti. Burada ben özellikle bu tekelci firmanın kendi ziraat mühendisleriyle birlikte fındıkla ilgili yaptığı çalışmalarda sorun yaşayabileceğimiz kanaatindeyim. İnşallah en kısa sürede el birliği ile fındıkla ilgili temel sorunlardan kurtulacağız. Onun için bu tekelci firmanın sadece alıcı noktasında tutulması lazım” diye konuştu.

 

“Serbest Piyasaya Müdahale Edilmeli”

Fındıkta serbest piyasada oluşan fiyatın da üreticiyi mağdur ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Şanlıtürk; “Üreticimizin alın terinin üç beş aracıya ve tekelci firmaya yedirmenin doğru olduğu kanaatinde değiliz. Devlet bu duruma derhal müdahale etmelidir. Hem bölge milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Tarım Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız bu duruma müdahale ederek piyasanın belirlediği rakamın açıklanan rakama yakın bir seviyeye getirilmesi için müdahalenin şimdiden kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu