Alp TvGündemİlçelerTarımÜnye

SARIKAHRAMAN: “BİR GECENİZİ FINDIK BAHÇENİZE AYIRIN!”

Kar yağışının ardından fındık bahçelerinde eksperlerin çalışmaları devam ederken, bir uyarıda meteorolojiden gelerek bugün ve yarın fındıkta don tehlikesi ile karşı karşıya kalınabileceği uyarıları peş peşe geldi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Yılın 12 ayı fındığın gözüne bakıyoruz” diyerek, son dönemdeki hava hareketlerine karşı neler yapılması gerektiğine dair açıklamalarda bulundu.

Başkan Sarıkahraman, özellikle orta kuşak bölgede zirai don ile karşılaşıldığına dikkat çekerek üreticinin en azından bir gece bahçesinde ateş yakarak buğu sistemi ile çalışma yapması gerektiğini söyledi.

 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son bir iki gündür devam eden soğuk havanın etkisiyle, hava sıcaklığı eksileri gördü. Üreticiler bu anlamda Doğu, Akdeniz ve Ege de insanlar seralarında nöbet tutuyorsa, bizler de burada fındığımızı korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Coğrafya olarak çok zor bir bölgeye sahibiz. Soğuk havalarda fındığa ateş yakarak sisleme ve buğu yapmak çok önemli. Yılın 12 ayı fındığın gözüne bakıyoruz. Bu yüzden bir gecemizi fındık için ayırmamız ve bahçelerde geçirmemiz doğru olur. Bu saatten sonra yanan fındık daha doğum yapmaz. Çünkü döllenme, tozlaşma ve karanfil bitti. Ölen insan geri canlanmayacağı gibi yanan fındık da geri gelmez. Seneyi beklemekten başka çaremiz yok. Orta kuşak alanında %10’luk bir kısım yandı. Fakat bazı bölgelerde %70’ e varan yanıklar mevcut. Bahçesini sigorta yaptırmış üreticiler en azından yanan fındığın destek parasını alarak zararını karşılayabilir.”

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu