EkonomiGündem

Sarıkahraman: “Şeker Fiyatları Her Kesimi Zorluyor”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, artan şeker fiyatlarının özellikle arıcıları zor durumda bıraktığını söyledi.  Maliyet artışının böyle devam etmesi halinde ülke olarak bal üretiminde de geri sıralara düşeceğimizi söyleyen Sarıkahraman, pastacısından baklavacısına şeker tüketen her kesimin işinin zor olduğuna dikkat çekti.

Şeker fiyatlarına yüzde 37 ile yüzde 67 arasında değişen zamlardan sonra, üreticiye ve işletmeleri nasıl etkileyeceği merak konusu. Her yeni güne neredeyse zamlarla uyanmanın verdiği rahatsızlık ve tedirginliğin yanı sıra, vatandaşın ve işletmelerin artık dayanacak gücü kalmadığını görmek mümkünken, zamları konusunda söyleyecek söz kalmadığını söyleyen Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, bu işin altından nasıl çıkacağınız bilmiyorum arıcısından, pastacısına, baklavacısına herkes zor durumda kalacak diyerek, yansımalarını şu şekilde anlattı;

“Her geçen gün basına nasıl demeç vereceğimizi, bu konularla alakalı nasıl konuşacağımızı şaşırdık. Her gün her saniye tarımsal anlamda girdiler yükseliyor. Bu fiyatlarda bırakın arıcıyı pastacı, baklavacı, çikolatacı ne yapacak, nasıl yapacak. Bu işin altın nasıl çıkacağız artık bilmiyorum. 2 gün önce 20 liraya aldığımız şekerin bugün 26-27 liradan alacağız. Mutlak suretle arıcıları çok fazla etkileyecek. Arıcılar aldı diyelim tüketiciye yansıyacak.Şeker maliyetlerinin yüksek olması arıcılarda artık, 100 peteği olan 25 ini satarım deyip çare bulacak. Kovan sayısını azaltacak. Bu da üretime çok ciddi bir darbe vuracak. Dünyada bal üretiminde 2. Sıradayız. Ekonomik çalkanmalar böyle giderse gerileriz ve 3,4,5 e gerileriz.

 

Her Şey Gerçek Değil Görsel Kalır

Düğünlerde, bayramlarda, vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve zamlardan dolayı gerçeği yerine görsel amaçlı kalacağını belirten Sarıkahraman,

“Türkiye’nin %75’i asgari ücretle geçiniyor. Alıcı nasıl alacak. İşveren nasıl yapacak. İşçi sayısını düşüşler yeniden gündem olacak. Her geçen gün ekonomik krizin yansımasını görüyoruz.Düğünlerde bayramlarda boş baklava gördük zamlar devam ederse görsel olarak kalır her şey.” ifadelerini kullandı.

Haber. Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu