GündemTarımÜnye

Sarıkahraman “Spekülatif Haberler Yapmak Doğru Değil”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman Tekelci ve yurt içindeki işbirlikçileri karanfil sayımı yaparak bu sezon için 850 bin ton rekolte açıklanmasına “adaletsizlik” diyerek tepki gösterdi.

Bu yıl mevsim normallerinin üstünde seyreden hava şartlarından sonra fındıkta yaşanan erken karanfil ve yaprak açmasından sonra fındıkta yeni rekoltenin açıklanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta yapılan spekülatif haberlerin sürekli yapılacağını belirterek “ insanların aklıyla oyun oynarcasına açıklamalar yapılıyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Son günlerde Fındık fiyatları, rekolte ve yeni sezon fiyatları ile ilgili yapılan asılsız haberler üreticilerin tepkisine neden oldu. Eski sezonu kapatmadan yeni sezonun rekoltesini konuşmaya başlamanın doğru bir süreç olmamakla beraber yasak olduğunu belirten BaşkanSpe Osman Sarıkahraman,

“ İnsanların aklı ile oyun oynarcasına açıklamalar yapılıyor. Bu süreçte çiftçilerimiz zarar görür ve üzülür. Sadece fındık ile alakalı değil ülkemizin tarım ile ciddi sıkıntıları var. Bu durumda üreticilerimiz kazanacak ki bizlerde elimizden geldiğince deprem felaketinin yaşandığı bölgemize yardım eli uzatarak hep birlikte ayağa kalkalım.  Maliyetin yüksek olduğu bir zamanda beklentimizde yüksek oluyor.  Yüksek maliyetlerden dolayı diğer tarım alanlarına bakamama gibi bir durum söz konusu ortaya çıkıyor. Bununla alakalı Tarım Bakanlığını çalışmaları mutlaka olacaktır.”

“Adaleti Doğru Sağlamalıyız”

Fındık taban fiyatlarının her yıl aynı sorunlarla karşı karşıya kalarak bir türlü üreticiyi memnun edecek fiyatların belirlenmemesi,  artan maliyetlerin yanı sıra belirlene fiyatların fındık sezonunun başında verilmesi üreticileri hasat zamanı daha kaliteli işlere yönlendirmede büyük önem arz ediyor.

Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Tekelci firmaların açtığı sorunların sadece fındık ile kalmadığını bütün diğer ürünlerini içine alarak kapsadığını belirterek bunun önlemenin yolu kanun ve adalettir” dedi.

“İnsan sağlığı ile oynayarak gıda güvenliğinin, spekülatif hareketlerin önüne geçmenin bir yolu mutlaka olmalıdır” diyen başkan Sarıkahraman,

“Adaleti iyi sağlayamadığımızda her alanda olduğu gibi fındıkta da aynı durumlar sürekli yaşayacağız. Çiftçilerimizi düşünerek hareket edilmelidir. Onlar üretecek ki tarım kendini gösterecek”

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu