GündemTarımÜnye

Sarıkahraman’dan Bahçe Bakımı Tavsiyeleri

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık bahçelerinde meydana gelen zararlılarla mücadele kapsamında, seyrelen ocak ve dalların yıpranmasının önüne geçmek için önerilerde bulundu. Toprak analiz örneklerinin yapılmasına dikkat çeken başkan Osman Sarıkahraman,  bakım işlemleri konusunda bazı önemli açıklamalar yaparak zararın önüne nasıl geçileceğine değindi.

Eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında yapılacak olan fındıkta budama eylemiyle ocak ve dal seyreltmesinin etkisinin önüne geçilip, zarara karşı budama eylemi önerisinde bulundu. Mahsülden düşmüş dallar Ocak hava alacak şekilde dibinden kesilip uç budaması ile yaşlanmış dalların zararını kapatacağını söyleyen Sarıkahraman, “Zararın önüne geçilebilir” dedi.

 

Fındıklarda bakteriyel yanıklık ve dal kanseri gibi hastalıkların mücadelesinin Dalkıran zararlısına karşı başarılı bir ilaçlama programı olmadığından, hastalıkların bulaştığı dallar ve köklerin kesilmesinin veya bahçe dışarısında yakılarak sağlanmasının gerektiğini söyledi.

Verim artışının önemine değinen Osman Sarıkahraman zararın fındık budama ile önüne Geçildiğinin altını çizerek üreticilere uyarılarda bulundu;

Fındıklarda bakteriyel yanıklık ve dal kanseri gibi hastalıkların mücadelesinin Dalkıran zararlısına karşı başarılı bir ilaçlama programı olmadığından, hastalıkların bulaştığı dallar ve köklerin kesilmesinin veya bahçe dışarısında yakılarak sağlanması gerektiğini söyledi.

 

Sarıkahraman, açıklamasında;

“Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti kapsamında çiftçilerimizin bahçelerinde hastalık ve zararlılar ile mücadele, bakım işlemleri ve toprak analiz örneği alımı hakkında bilgiler verildi. Fındıkta Budama; Eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında yapılır. Bu zamanlarda ocak ve dal seyreltmesinin yanı sıra kurumuş, kırılmış, yaşlanmış, hastalanmış ve zararlıların etkisinde kalmış ve mahsulden düşmüş dallar, ocak hava alacak şekilde dibinden kesilir. Uç budaması yapılarak verim artışı sağlanır.

Fındıklarda Bakteriyel Yanıklık ve Dal Kanseri gibi hastalıklar ile Dalkıran zararlısına karşı başarılı bir ilaçlama programı olmadığından, bu hastalıklara karşı mücadele, hastalıkların bulaştığı dalların ve kök sürgünlerinin kesilip bahçenin dışında yakılması şeklinde mücadelesi olmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu