Gündem

Satranç Turnuvası’nda 19 Mayıs Coşkusu Yaşandı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği ile yürütülen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası’nda 19 Mayıs coşkusu doyasıya yaşandı. Bahçeşehir Koleji Ünye Kampüsü tarafından organize edilen ve kampüsün ev sahipliğini yaptığı turnuvaya civar illerden de yoğun katılım sağlandı. Türkiye Satranç Federasyonu Ordu İl Temsilcisi Önder Zafer Kala, “19 Mayıs Kutlamaları dolayısıyla düzenlediğimiz turnuvada Bahçeşehir Koleji Ünye Kampüsü Ailesi’ne, gençlerimize sunduğu misafirperverlik için teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.

20-21 Mayıs 2023 tarihleri arasında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Türkiye Satranç Federasyonu Ordu İl Temsilciliği tarafından satranç turnuvası düzenlendi. 7 yaş genel kategoriden, 18 yaş altı kızlar kategorisine kadar sporcular şampiyonluk için hamle yaptılar. Trabzon, Ordu, Samsun gibi civar illerden de yoğun katılım sağlanan şampiyonada 250’ye yakın genç sporcu kendi kategorilerinde yarıştı.

 

Satranç Sporcuları Sahnede Ödül Heyecanı Yaşadı

Bahçeşehir Koleji Ünye Kampüsü’nün ev sahipliği ile destek verdiği turnuvada 2 gün boyunca renkli, heyecanlı görüntüler yaşandı. 6 turda ter döken sporcular, final turunun ardından yapılan tören ile ödüllerine kavuştular. Türkiye Satranç Federasyonu Ordu İl Temsilcisi Önder Zafer Fazla ile İlçe Temsilcisi Veysel Sadan, sporcular, antrenörler, veliler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde sporcular kendi kategorilerinde birincilik kupası alırken, ikinci ve üçüncü dereceye giren sporculara madalya takdim edildi. Türkiye Satranç Federasyonu Ordu İl Temsilcisi Önder Zafer Fazla törende yaptığı konuşmada, “ Satranç zekayla ilgili bir spor ve satranç oynayan çocuklarımız her konuda başarı gösteriyorlar. Çünkü doğru hamleyi doğru zamanda doğru yerde yapmayı, analitik düşünebilmeyi de satranç sayesinde öğreniyorlar. Yetişkin olduklarında ise hepsinin çok iyi kariyer sahibi olduklarını görüyoruz. ” dedi. Satrancın bir akıl oyunu olduğuna, çocukların zihinsel gelişimine ve karar alma sürecine olumlu katkısı olduğuna vurgu yapan Fazla, “Organizasyon boyunca sporcularımızın azmi ve başarısı karşısında bizler de gururlandık. Çocuklarımızın başarılarını görmek Satranç sporuna olan desteğin önemini bizlere bir kez daha hatırlatmış oldu.   ” ifadelerini kullandı. Bahçeşehir Koleji Ünye Kampüsü Ersin Ergen turnuva ile ilgili düşüncelerini ise şöyle aktardı: “Bölge illerimizden gelen gençlerimizin kıyasıya mücadelesi hepimizi gururlandırdı. Bahçeşehir Koleji Ünye Kampüsü Ailesi olarak bizler de satranç sporuna her zaman destek olmaya gayret ediyoruz. Satranç sporu çocuklarımızdaki muhakeme ve pratik düşünebilme yeteneğini arttırıyor. Hamle yaparken bir sonraki adımı düşünebilme yetisi ile aldığı kararın sonucunu görebilme noktasında satranç sporunun çok faydası var. Bizler eğitim müfredatımızda anaokulundan ilkokula kadar öğrencilerimize satranç tekniklerini öğreterek, öğrenme becerilerini üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu turnuvada da kendi öğrencilerimizin katılım göstermesine oldukça destek ve önayak olduk. Şimdi ise çocuklarımızın aldığı bu ödüller bizleri de siz değerli ebeveynleri gibi gururlandırıyor. Hepsini yürekten kutluyorum. Aydınlık yarınlarımızın mimarı değerli çocuklarımıza hedeflerine doğru, emin adımlarla ilerledikleri başarı dolu bir gelecek diliyorum.”

Haber: Talip KOCAKOÇ

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu