Gündem

Sebze ve Meyve Karaborsa ’ya Düştü!

 

Ünye Semt pazarında esnaflar bayram haftası nedeniyle, pazaryerindeki hareketliliğin bekledikleri gibi olsa da fiyatlar yüksek olduğu için vatandaşlar her zamanki gibi yarımşar kilo ihtiyacını alıp gittiğini belirtti.

Ünye’de her Çarşamba günü kurulan semt pazarında bu hafta bayram haftası olması nedeniyle yüksek ama önümüzdeki hafta sebze ve meyvenin mevsimi olduğu için fiyatların düşeceğini söylediler.

 

Türk, “ Sebze ve Meyve Karaborsa ’ya Düştü!”

Geçen hafta için fiyatların düşüşe geçeceği ifade eden ama bu hafta fiyatların biri düşüyorsa biri çıkıyor diye söyleyen Ünye Seyyar Sebze ve Meyveciler Koruma ve Yardımlaşma Derneği (Ünsebder) Başkanı Ali Türk şu ifadelere yer verdi;

“Türkiye’nin gündemi öyle bir hale geldi ki sebze meyvede karaborsaya düştü. Bu durumu bizde anlayamıyoruz akşamdan sabaha fiyatlar değişiyor. Geçen hafta salata 10 lira iken bu hafta 5 TL’ye düştü, geçen hafta domates 10, 15 TL arasıyken bu hafta 15, 20 TL arasına çıktı. Biri aşağıya inerken biri yukarıya çıkıyor.  Bu fiyat pahalılığının bayram olduğu için değil dışardan gelen ürünlerin bittiği, yerlilerin ise yeterli kadar olmadı. Bu sene sebze kıt. Köylerde sebze yok. Sebze bulamadığımız için fiyatlar artışta.  Bu nedenle ürün satamıyoruz. Vatandaşa sorarsak pahalı üreticiyi sorarsak ta memnun değil.

 

Keskin,” Fiyatlar Eskisi Gibi Olmayacak!”

Ünye esnaflarından Adem Keskin ise, “Bu hafta fiyatlar güzel ama sebzenin iklimi değiştiği için Antalya’dan, Mersin’den ürün gelmiyor ama Çarşamba, Amasya’dan geldiği için fiyatlarda değişiklik oluyor.  Bayramdan sonra ürünler çıktığında fiyatların düşeceğini inanıyorum. Ama tabi ki eskisi gibi üreten yok. Fiyatlar çokta düşmeyecek” dedi.

 

“Vatandaşlar, Fiyatlar Çok Pahalı!”

Vatandaşlar her hafta olduğu gibi bu haftada fiyatların cep yaktığını söylüyor. Bu nedenle pazarın bir ucundan diğer ucuna kadar fiyatları öğrenerek geziyor.

Dolmalık biberin pahalılığına isyan eden Ahmet Bey, “Aşırı pahalı bu hafta. Geçen hafta biber 7, 5 TL iken bu hafta 20 TL olmasından dolayı şikâyetçiyim.  Bu fiyatların bayram olduğu için mi yüksek tutuyorlar anlamış değilim. Vatandaşların alım gücü yok zaten bu nedenle fiyatlar hep yüksek. Yerli malı da çok pahalı eskisi gibi ürün gelmiyor” diye söyledi.

 

Şeftali 10-15 TL arası, karpuz kg 5 TL, kayısı 10-15 TL, salata 7,5 TL, fasulye 10-15 TL arası, biber 20 TL, patlıcan 10-15 TL, çarliston 15 TL, domates 10 TL, üzüm 15 TL, limon 20 TL, sarımsak 30 TL, dolmalık 10 TL

Haber: Tuğçe Kaymak

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu