GündemİlçelerÜnyeÜnye Belediyesi

Selimiye Konak Ordu’da

SELİMİYE KONAK ORTAYA ÇIKTI

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLEN TARİHİ KONAK YENİ YÜZÜYLE HEYECAN UYANDIRIYOR

Gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla tarihi eserleri geleceğe taşıyan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Valiliği YİKOB Başkanlığının da desteğiyle Altınordu Selimiye Mahallesi Hamam Sokak’ta bulunan Köymen ailesine ait tarihi konağın restorasyon çalışmalarına devam ediyor.

  1. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve 2013 yılında kamulaştırılan tarihi konağın aslına uygun restore edilmiş görünümü şimdiden heyecan uyandırmaya başladı.

YÜZDE 80’İ TAMAMLANDI

Yaklaşık 512 metrekare arsada 172 metrekare kapalı alan üzerine 3 kat olarak inşa edilen konağın restorasyonun çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı.

Çalışmalar çerçevesinde konağın daha önce doğa şartları gereği yıkılan üst katı yeniden aslına uygun inşa edildi. Binanın iç ve dış cephelerde sıva işlemleri, ahşap pencere, ahşap tavan ve zemin döşemeleri tamamlandı. Dış cephede boya işlemleri tamamlandığı konağın katlar arasında merdiven imalatı yapımı devam ediyor. Cumbalı girişte bulunan merdivenlerin sökümü ve imalatı ve yan girişlerdeki merdiven imalatı yapılarak konağın tamamlanması planlanıyor.

KÜLTÜR ENVANTERİNE KAZANDIRILACAK

Restorasyonun tamamlanmasıyla kültür envanterine kazandırılacak olan tarihi konağın çevre düzenleme projesi ise Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayından sonra gerçekleştirilecek3 1 2 1 1 2 2 1 2

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu