GündemOrdu Büyükşehir BelediyesiTurizm

Selimiye Konakta Restorasyon Sürüyor

Gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla tarihi eserleri geleceğe taşıyan Ordu Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında kamulaştırılan Altınordu Selimiye Mahallesi Hamam Sokak’ta bulunan Köymen ailesine ait tarihi konağı Ordu Valiliği YİKOB Başkanlığının da desteğiyle restore ediyor.

 

19 yüzyılın sonlarında inşa edilen ve 3 katlı yapıdan oluşan Selimiye konak, restorasyonun tamamlanmasıyla kültür envanterine kazandırılacak.

 

Zarar Gören Yapılar Söküldü

 

Çalışmalar kapsamında yaklaşık 512 metrekare arsada 172 metrekare kapalı alan üzerine inşa edilen tarihi konakta çürüyen tüm ahşap duvar, döşeme, tavan karkası ve beton zemin sökümü yapıldı.

Ahşap karkas üzeri emprenye işlemi, duvarlar arası ısı yalıtım çalışmaları, mevcut taş duvarlar üzeri sıva raspaları gerçekleştirildi ve arka cephede yıkım tehlikesi olan baca sökülerek özgün hali olan harman tuğla ile yeniden baca ve ocak yapıldı.  Ahşap çatı karkası yapıldı, yalıtım levhası serildi ve alaturka kiremit ile örtülmesi işleri gerçekleştirildi.

Çalışmalar Devam Ediyor

Yarım kat bodrum üzerine üç kat olarak inşa edilen Selimiye Konakta ekipler, duvar üzerine sıva, ahşap döşeme, elektrik bağlantı işleri ve projeye uygun şekilde pencere ve kapıların imalatlarına devam ediyor.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu