GündemİlçelerKültür- SanatOrdu Büyükşehir BelediyesiOrdu ValiliğiTurizmÜnyeÜnye BelediyesiYaşam

ŞEYH YUNUS EMRE HAFTASI BAŞLIYOR!

Şeyh Yunus Emre vefatının 701. Yıl dönümünde Ünye’de “Yunus Emre Haftası” olarak yarın (10 Haziran) başlayacak olan programlar ile anılacak.

Geçtiğimiz aylarda Kültür Bakanlığı’nın Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından 52/10 240 sayılı kararıyla Şeyh Yunus Emre’nin Ünye’deki mezarı tescillenerek, Ünye’ye büyük bir değer katan Yunus Emre Türbesi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Ordu Büyükşehir ve Ünye Belediye tarafından öncülük edilerek,  her yıl Mayıs ayını 2. Haftasında anılan Şeyh Yunus Emre, bundan sonraki yıllarda haziran ayının ilk Cuma günü anılarak programlar düzenlenecek.

Ordu Büyükşehir’in Meclis Kararı ile bundan sonraki her yıl haziran ayının ilk cumasından itibaren Ordu ilinde, “Yunus Emre Haftası” olarak kutlanılacak.

 

Gönüllerin Mimarı Yunus Emre Diyarı

Bu seneki anma programının “Gönüllerin Mimarı Yunus Emre Diyarı” temasıyla düzenleneceğini ifade eden Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, bütün vatandaşları anma programına davet etti.

Anma programı ney dinletisi ile açılacak. Saat: 11.15’de Kuran Tilaveti’nde bulunulacak. 11.30 protokol konuşmaları, devamında 11.45’te dua yapılacak. Program, Şeyh Yunus Emre Camisindeki Cuma namazı sonrası saat 13.30’da yemek ikramı ile devam edecek.

Şeyh Yunus Emre’nin vefatının 701. yılındaki anma programı 10 Haziran 2022 Cuma akşam Saat 20.00’da Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde düzenlenecek olan Tasavvuf Konseri ile sona erecek.

Ünye Yunus Emre Tepesinde düzenlenecek olan programa katılmak isteyen vatandaşlar, Yunus Emre Yeşil Dolmuş Hattı ile program yerine ulaşabilecekler.

 

“Yunus Emre Etkinlikleri Ünye’yi de Tanıtacak”

Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Ünye’nin coğrafi sınırları olan bir tarafta Terme, bir tarafta Fatsa ancak kültürel sınırlarını biz Türkiye’yi aşacak konuma getirmek istiyoruz. Yurtdışında 57 tane Yunus Emre enstitüsü var. Bizler deren olarak oralara ulaşıp Ünye2de buluşmak istiyoruz. Buradaki amacımız, hem Yunus Emre’yi, dilimizi ve dinimizi tanıtmak. Ancak Yunus Emre’yi araştıran araştırmacılarında Ünye’ye gelerek, turizm açısından burada kalması, tanıması sağlamayı amaçlıyoruz. Bunlar olursa Ünye halkı ve esnafı da turizm ile faydalanabilir.

 

Argan, “Bunlar Çalışma ve Beceriye Bağlı”

İlerleyen zamanlarda tüm dünyanın tanıdığı ve ortaklaşa andığı bir Yunus Emre şehrinin olabilmesi için çalışma ve beceriye bağlı olduğunu ifade eden Başkan Argan, “57 ülkenin enstitüsü ile bir araya gelerek çalışmalar yapılarak olacak şeyler. Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi bu konuda ne kadar çok performans gösterirse bu işler başarıya ulaşır. Bu başarıdan da Ordu ve Ünye çok büyük faydalanır. Yapılmayacak diye bir şey diye yoktur. Önemli olan bu konuda arzulu istekli ve kararlı olmak temel sebeptir.” şeklinde konuştu.

Haber. Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu