Alp TvGündemİlçelerİllerOrduTarımÜnye

“Taban Fiyatı 60 TL Olmalı”

 

Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık satış fiyatını yükseltti. TMO Haziran ayından itibaren fındık satış fiyatını 44 TL olarak açıkladı. TMO Mart ayında 39 TL’den, Nisan ve Mayıs ayında da 41 TL’den fındık satmıştı. TMO 41 TL’lik fındık satış fiyatını 44 TL olarak güncelledi.

 

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “ TMO zararına fındık ya da maliyetine fındık satıyor.  TMO işçi parası ödemiyor. Devlet kuruluşu olan TMO elektrik gideri hesabını, kira gideri hesabını, işçi giderini hesap etmediği için siyasi partiler gibi bol keseden sallıyor. Bu yüzden yaptığı 44 TL fındığı zararına satıyor. 100 kilo ile 80 kilo arasında dönüme birime alınan kilogram bazında yapılan bir hesaplamadır.  Bir dönüm fındığın maliyeti 42 43 44 liradır. Kilo yüksek olunca maliyet düşer. “ dedi.

 

 

“Taban Fiyatı 60 TL Olmalı”

TMO’nun 44 TL sattığı fındığı biz Ziraat Odası olarak kabul etmediğini ifade eden Başkan Sarıkahraman, “Bundan 6 ay önce taban fiyatının 50 TL olmasını söylemiştim.  O günkü mazot fiyatının, gübre fiyatının, ekmek fiyatına bağlıydı. Ekonomi gittikçe zorlandığı maliyetlerin yüksekliği nedeniyle 50 TL taban fiyatı kabulümdür. Şimdi ise bugünkü ekonomiye göre bence taban fiyatı 60 TL üstü olması gerekiyor.

 

 

Biz Yetişemiyoruz!

Ekonominin alım gücünün zor olduğunu ifade eden Başkan Sarıkahraman, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyatın üreticileri memnun edecek bir rakam olacağını söylemişti. Ancak önceden gübrenin fiyatı 2 liraydı şuan 7. Buçuk lira, her şey kaç katı zam yedi. Evet, eski fiyatlar olsaydı fındık 26 lira olabilirdi. Bizim cebimizdeki paranın alım gücü yükselirse taban fiyatı alçalsın. Biz yetişemiyoruz. Biz ekmek alamıyoruz. Üretici satmış olduğu ürünle tekrar sattığı ürünü yerine koyamıyor” diye söyledi.

 

Haber: Tuğçe Kaymak

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu