GündemÜnye

Tamtürk: “Sıkıntıları İktidara Yüklemek Yanlış Bir Tutum”

Ünye’nin tanınan isimlerinden, birçok projede adeta sosyal sorumluluk yüklenerek Ünye faydasına çalışmayı görev bilen iş insanı Kadir Tamtürk, Alp Tv’ye konuk oldu. İnşaat sektöründeki çalışmalarıyla tanınan Tamtürk, Gazeteci Hamza Alp’in sunduğu “İşin Aslı” programında konuştu.

Ünye’nin ekonomik ve sosyal hayatından, eğitim ve spora kadar birçok konuda değerlendirmede bulunan İş İnsanı Tamtürk’ün açıklamalarından satır araları şu şekilde:

 

“İnşaat Sektörü Sancılı Sürece Alışıyor”

“2005 yılında sektöre başladım. Bir nevi aileden gelen geleneği devam ettirdik diyebilirim. 90lı yıllarda, inşaat piyasasının durumunu bilmeyen arkadaşlara şu an yaşanan süreçler ağır geliyor olabilir ancak bu sorumluluğu direk Ak Parti iktidarına yüklemek yanlıştır. Ak Parti iktidarı ile birlikte 2002 yılından sonra inşaat sektörü durağanı olmayan, zamlar altında ezilmeyen, bolluk bereketli dönemi yaşadı. İnişli çıkışlı ekonomiye arkadaşlarımız yeni yeni uyum sağlıyor. 90’larda alışverişler dolar ve altına üzerine oluyordu şimdi tekrardan dolara bir dönüş başladı.

Geldiğimiz noktada inşaat malzemeleri anlamında bire dört oranında oluşan zamlar hepimizi şaşırttı.

Fiyat artışları ve farklar uyum sağlamakta zorlandık, alışverişte böyle bir denge sarsılması olunca sektörümüzün buna alışması biraz sancılı oldu. Geçen sene bir dış cephenin metrekaresi 75 TL fiyatında satışa sunulurken 1 ay önce yaptığımız anlaşmada bu fiyat 250 TL’ye kadar çıkış gösterdi. Arasında bariz büyük bir fark var.  Boya, sıva, alçı Fiyatları 25 TL fiyatındaydı metrekaresi şu an 90 TL, bunların fiyatını dağıtıp yayabiliriz bu büyük farklar bize fırtınalar yarattı ama aşmaya başladık. Yeni maliyetlerle birlikte sorunlarımızı yavaştan çözme yoluna girdik.”

 

 

Tamtürk: “Zamlar Bizim de Canımızı Sıkıyor Ama…”

“Bu konu ile alakalı müşterilerinde zam konusunda bizi suçlamasını yanlış buluyorum. Bir eser meydana getirmeye çalışıyoruz. Zam en az onlar kadar bizim de cebimizi yakıyor. Yaptığımız inşaatın yarısını zaten biz finanse ediyoruz ama bu yeni sistemin sorunu. Bu konuda bize suç bulmasınlar! Sonuçta biz aç gözlü insanlar değiliz. Yaptığımız eserin en iyisi olması için gayret gösteriyoruz, zamlara maalesef bir etki edemiyoruz tıpkı müşteriler gibi bu fiyatlarla iş yapmak bizim de canımızı sıkıyor. Tabi biz de satış yapmak istiyoruz müşterilerimizi de elimizden gelen kolaylığı yapmaya çalışıyoruz.

Bankaların %70’i bitmiş dairelere kredi vermesi hususunda da şöyle detaylar var, tamamlama kredisi kapsamında bankalar kredi veriyor ama, az önce bahsettiğimiz bire üç olan fiyat makas aralığı arttığı için güncel bir fiyat ortada kalmıyor. Sistem ve kredi olarak güncel bir piyasa olmadığı için kredi verme olayı sıkışıp kalıyor. Bunun güncellenip dokuz yüz bin ve bin fiyatında verilmesi gerek. İstediğim krediyi aldığımda bende ortaya daha iyi daireler çıkartabilir ve müşterilerimize uygun fiyatlarda iki tarafında cebini yakmayacak şekilde satabilirim diye düşünüyorum. Bugün iş görme noktayız ne olduğu ve süreçler önemli değil amacımızın yolunda istediğimiz alışverişi yapmak bizim için en önemlisi.”

 

“Hayatın Her Alanında İzimiz Oldu”

“Hayatımda inşaat dışında farklı ilgilendiğim dallar da oldu. Gençlik yıllarımda 95’li yıllarda, Ünye spor A takımına çıkmıştım. Arkadaşlarımla birlikte kamptaydık. Benle birlikte çoğu arkadaşımız da ordaydı, Cihan Koyun, Savaş Felek, Halil Kara, Tevrat Çicek, Hakan Kenanoğlu bugün bir kısmı beden eğitim öğretmeni bir kısmı da esnaflığa devam etmekte. Hep bir üniversite hayalim vardı, Akademi sınavlarına hazırdım Samsun 19 Mayıs Üniversitesi eğitim fakültesini kazandım 250 kişinin girdiği, sınavdan 15. olarak bir başarı sağlayıp üniversite hayalimi böylelikle gerçekleştirmiş oldum.

Samsun üniversitesinde kazandığım bir spor kimliğim var, sonrasında Ünye spor da oynadım yöneticilik yaptım beden eğitimi öğretmenliği kimliğimle atama beklediğim zamanlar oldu atama, gerçekleşmeyince şimdi yaptığım inşaat işine yoğunlaşarak bu işte devam etme kararı aldım.”

 

 

“Yereldeki Yatırım ve Hizmetleri Beğeniyorum”

“Haziranda genel seçimler var .Ünye siyasetinden önemli simalar ortaya çıktı bunlardan bazıları ; İdris Naim Şahin, Numan Kurtulmuş gibi alanında çok iyi siyasetçiler. Ülkemizin genelinde ismi olan ve büyük makamlara ulaşmış olan siyasetçilerimiz var. Ünye’mizin yine güçlü siyasetçiler çıkaracağından eminim gelecek hakkında temennimiz bu yönde. Siyaset arenasında Ünye’mizi temsil edecek yeni yüzler ve fikirler görmek istiyoruz bunun yapılacağından da eminiz. Bu topraklar her zaman başarılı insanlar ve siyasetçiler çıkarmıştır. Günümüz siyasetinde Belediye Başkanımız Hüseyin Tavlı’nın öncülük ettiği panaromanın, çok güzel bir proje olduğunu belirtip buradan tebrik ederim, Asarkaya kent ormanın, çevresi değişti bu projeden sonra çok güzel bir görüntü ortaya çıktı. Aynı şekilde Çamlık projesi de, özellikle de Asım Suyabatmaz kardeşim bu proje için çok emek verdi zorluklara göğüs gerdi, şimdi halkımız orda çayını kahvesini içiyor, yürüyüşünü yapıyor iyi bir sosyal aktivite geçirebilecekleri bir alanın oluştuğunu düşünüyorum.”

 

 

“Siyasetten Daha Fazla Verim Almalıyız”

“Siyasette yeterli bir verim alamıyoruz, daha çok verim almalıyız üniversitemizi daha aktif bir hale getirmeliyiz öğrencilerin burada kalmasını sağlamalıyız ve önem göstermeliyiz. Sonuçta bacasız fabrika olmaz şehrimiz için üniversite konusu can damar konulardan bir tanesi bu konuda yeterli verim almalıyız. Üniversite bize yakışır Ünye’mize yakışır tüm imkanlar şehrimizde mevcut bu imkanların sağlanması gerek.  Ünye Akkuş-Niksar yolu bizim için kanayan bir yara, bu yolun yapılması bizim için çok büyük bir haraketlilik getireceğini düşünüyorum Ünye’mizin ekonomik olarak kurtuluşu turizmden geçiyor diye düşünüyorum. Ünye’mizde hayalim olan başka değinebileceğim bir konuda yat limanı projesinin hayata geçirilmesidir bu tip projeler hayata geçirildiğinde Ünye’mizin çehresi ve haraketliliği artar. Ünye’mizin markası değişir ve tüm hemşehrilerimiz şehrimizin yolunu tutar yat limanı projesi bu kapsamda Ünye’nin Fotoğrafının değişeceğini düşünüyorum. Ufak bir dokunuş ile Ünye’mizi daha çeşitli bir şehire dönüştürebiliriz. Girdi sağlayarak bu meseleleri hayata geçirebiliriz, Akkuş Niksar yolunun 3 şerite çıkması bence yapılması zor bişey değil. Ünyemiz için bu çok doyurucu bir hamle olur.”

 

 

“Ticaret ve Sanayi Odası Ünye’mizin Değeridir”

“Ticaret ve Sanayi Odası Seçimlerini Kazanan İrfan Akar’ı ve ekip arkadaşlarını buradan tebrik ediyorum. Her iki taraf için de dostça süren bir seçim maratonu oldu seçim sonunda iki tarafın birbirini kucaklaması çok önemli bir detaydı böyle güzellikler aslında her şeyin dostane yürütülmesinin ortaya çıkaracağı pozitifliği bize gösteriyor.

Her grup Başkanı Arkadaşımız karşılıklı fikir alışverişi ile sorunları dinlesinler, turizm sektöründe her sektörde beraber münakaşa halinde olarak sorunların çözümünü sağlamaya çalışsınlar tavsiyem ve isteğim bu yönde.

Birlikte hareket edilirse gidilen kurumlar gelen talebi ciddiye alarak önemli hayata geçirebilir o yüzden birlik şekilde hareket etmek Ünye’miz için daha iyi projelere yol açar ve daha çok ses getirir.

Buradan Ünye’miz için en iyisini diliyor ve Ticaret Odasında ki Arkadaşlara başarılar diliyorum.”

Haber: Alparslan Çelik

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu