GündemÇevreİlçelerTarımÜnye

Tarımda Bu Hale Nasıl Geldik ?

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Alp Tv ye verdiği özel röportajında , Türkiye Tarımda duvara tosladı. Düzeltmek için hükümetin ve Tarım Bakanlığının yeni adamlar atması gerekiyor dedi.

Rusya- Ukrayna savaşından sonra oldukça en önemli gıda maddelerinden olan buğdayda önemli derecede kriz yaşandığına dair haberler gündemden düşmezken, Türkiye’de de ciddi anlamda sorunlar yol açmaya başlamıştı. Fiyatların bir anda uçup gitmesine hem vatandaşlardan hem de esnaflardan büyük tepkiler verilirken, işletmelerin ekmekte ve diğer gıdalar da zorunlu zam yapmalarının önüne geçilemedi.

Ziraat Odası Osman Sarıkahraman, “Tarım konusunda duvara tosladık” dışarıya bel bağlamak yerine hükümetin ve Tarım Bakanlığının yeni adımlar atması gerektiği çağrısında bulunarak önemli açıklamalar yaptı.

Başkan Sarıkahraman, Tarımın ülkemizde yeniden canlanması için yapılması gerekenleri konusunda açıklamalarına şu ifadelere yer verdi:

“Bizler her şeyde dışarıya bel bağladığımız için elimizde olan fabrikalarımızı, üretim yapan ne varsa özelleştirdikten sonra başımıza bunlar geldi. Türkiye’ye genel olarak baktığımız da sebze-meyve ve diğer gıdaları üreten üreticilerin maliyetleri fındıktan daha fazla. Özellikle temel gıdalarda üreticinin herkesten çok maliyet ödeyerek  ve daha çok alın teri akıtarak bahçesinde çalışıyor.

Tarımı kurtarmaya nereden başlayacağımızı bilmek gerekirse, geçmişten geleceğe ve bugün bizi yönetenlerin neler yaptığına bakmamız gerekiyor. Tarım konusunda duvara toslamamızın nedenini görmüş oluruz. Şuan ki Tarım bakanlığı artık beynini iki elinin arasına alıp düşünmesi gerekiyor. Biz nerede hata yapıyoruz diye sorması gerekiyor. Muhalefet partilerinin dediği gibi gübrede %50 ÖTV ve KDV’nin kaldırılması alakalı söyledikleri ancak lafta kalıyor. Onlara katılmadığımı söylemek istiyorum. ÖTV-KDV ile olacak işler değil bunlar. Kaç yıl olursa olsun mazotun ve gübrenin üreticiye bedava verilmesi gerekiyor. Bunları verdikten sonra üreticilere ürünlerini almaya alım garantisi vermeleri gerekiyor. Hükümet ve Tarım bakanlığı bu yönde adınlar atmalı. Köylerde evleri, okulları, sağlık ocaklarını, sosyal aktivitelerin kapılarını kapattıkça başımıza daha çok şey gelir. Yeniden gözden geçireceğimiz çok şey var. Yeniden şehirleşmek yerine köylerimizi doldurmamız gerekiyor.

Bir an önce tarımı kurtarmak için herkesin elini taşının altına koyması gerektiği vurgusu yapan Sarıkahraman, çiftçinin kan ağlamasını istemediğini dile getirdi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu