GündemTarımÜnye

TARSİM’de Son Gün 28 Şubat!

Ünye Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ferda Yıldırım, üreticilere seslenerek TARSİM sigortaları başvurularını 28 Şubat tarihine kadar yaptırmaları gerektiğini söyledi. Yıldırım, olası afet durumlarında TARSİM’den faydalanabilmek için üreticinin afet sonrası 10 gün içinde bildirim yapması ve sigorta eksperlerinin bölgede tespit yapması gerektiğini kaydetti.

 

Sigorta başvurularının son güne bırakılmaması gerektiğine işaret eden Müdür Yıldırım, yaptığı değerlendirmede zarar oranları ve sigortanın karşıladığı değerlere yönelik konuştu.

Gazetemize demeç veren Yıldırım şöyle dedi:

“Küresel ısınma ile birlikte mevsimler gerçekten de değişti ve anormal bir hal aldı. Dolaysıyla bu durumdan üreticilerimizin olumsuz etkilenmemeleri adına TARSİM sigortalarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. 28 Şubat son tarihi. Üreticilerimiz mağduriyet yaşamasın, bu işlemleri son güne bırakmasınlar. Hava hadiseleri sebebiyle fındık ürünümüzde yaşanan kayıplar anlamında TARSİM sigortası önemli. Zaten devlet bu anlamda da üreticilerimizin yanında. Olası bir afet durumunda zarar ziyan olduğu takdirde üreticilerimiz bu durumu 10 gün içerisinde beyan etmeli. Sigorta temsilcileri geliyor, eksperler hasar tespiti yapıyor. Zararın oranına göre bir değerlendirme yapılarak üreticiye ödeme yapılıyor. Don olayında yüzde 20, fırtına, hortum, yangın durumlarında yüzde 8, heyelanda yüzde 10’dan fazla zararlarda hasarı karşılanıyor. Sigorta yaptırırken, yangın, sel, heyelan gibi durumları da özellikle teminat içerisine eklettirmek gerekiyor.”

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu