GündemTeknoloji

Teknofest Rüzgârı, Ordu’da Kasırgaya Dönüştü

Ordu’nun ev sahipliğinde düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Ordu’ya renk kattı. Üç gün süren festivale on binlerce insan akın ederken gerçekleştirilen gösteriler ve yarışmalarla katılımcılar unutulmaz anlar yaşadı.

Son yıllarda ulusal ve uluslararası birçok organizasyonu başarıyla gerçekleştirerek adından sıkça söz ettiren Ordu, Türkiye’de düzenlenen havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivali TEKNOFEST’e de ev sahipliği yaptı. 29 Temmuz’da başlayan bu büyük heyecan bilim ve teknoloji tutkunlarını bir araya getirdi.

 

Solo Türk Gösterisi Nefes Kesti

TEKNOFEST’in açılışının ardından Türk Hava Kuvvetleri akrobasi timi Solo Türk, Ordu semalarında gösteri uçuşu yaptı. Onbinlerce vatandaşın akın ettiği gösteriler büyük heyecan yaşattı. Tayfun Gürsoy Parkı’nda toplanan vatandaşlar, Solo Türk`ün gösterisini heyecanla izledi. 7 km’lik Altınordu sahilini dolduranlara güzel bir gün yaşatan Solo Türk, 30 dakikalık gösteri uçuşunun ardından vatandaşları selamlayarak gösterisini tamamladı.

 

Büyükşehir’in Teknoloji Projeleri Görüceye Çıktı

Ordu Tayfun Gürsoy Parkı’nda gerçekleşen festivalde T3 Vakfı, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı başta olmak üzere yarışma yürütücü kurumları, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Tarım ve Hayvancılık A.Ş.(ORTAR), Ordu Yazılım A.Ş.(ORYAZ), Sys Asansör ve Yürüyen Merdiven Sistemleri Ltd. Şti. ve Ordu Üniversitesi’nin aktiviteleri yer aldı. Dikey rüzgar tüneli, mobil bilim merkezi, deprem simülasyon tırı, müze tırı, Sahne Senin etkinliği ve konserlerle TEKNOFEST Ordu’ya renk kattı.

Festivalde görücüye çıkan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin CNC makinaları, güneş enerjili banklar, akıllı sayaçlar ve birçok teknoloji alanındaki çalışmaları da katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Öte yandan etkinlik alanında düzenlenen Büyükşehir Belediyesi Konserleriyle de katılımcılar keyifli anlar yaşadı.

 

7 Dalda Yarışmalar Düzenlendi

TEKNOFEST Karadeniz’in Ordu ayağında Karma Sürü Simülasyon, Sürü Robotlar, Sağlıkta Yapay Zeka, Jet Motor Tasarım, Akıllı Ulaşım, Tarım Teknolojileri, Tarımsal İKA Yarışmaları olmak üzere toplamda 7 alanda yarışmalar düzenlendi. Üç gün süren festival kapsamında 11 bin 593 takım başvururken 372 takım finalist oldu. Finalist yarışmacı sayısı ise 1844 olarak kayıtlara geçti.

 

Başkan Güler, Gençleri Yalnız Bırakmadı

TEKNOFEST’in ilk gününden son anına kadar etkinlik alanında gençlerle bir araya gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tüm stantları tek tek gezerek yapılan çalışmaları inceledi ve teknoloji tutkunlarına başarı dileğinde bulundu.

 

Dereceye Girenlere Ödüller Verildi

Festivalin son gününde ise dereceye giren takım ve yarışmacılar için ödül töreni düzenlendi. Gerçekleştirilen kapanış programına katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam ve protokol üyeleri tarafından yarışmada dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

 

Türk Yıldızları Ordu Semalarını Renklendirdi

Ödül töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam ve protokol üyeleri ve binlerce vatandaş, Türk Yıldızları pilotları tarafından Ordu semalarında gerçekleştirilen gösterileri izledi. Solo Türk gösterilerinde olduğu gibi Türk Yıldızları pilotları da Altınordu sahilini dolduran vatandaşlara, birbirinden tehlikeli akrobasi hareketleriyle heyecanı ve gururu bir arada yaşatırken festival de bu gösterilerle sona erdi.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu