GündemYaşam

Ünye Alevi Kültür Derneği, 44 Yılın Acısını Yad Etti

Alevi Kültür Dernekleri Döşemealtı Şubesi Kahramanmaraş’ta 19-26 Aralık 1978’de 100’ün üzerinde kişinin öldüğü katliamın üzerinden 44 yıl geçti.

Ülke genelinde olduğu gibi Alevi Kültür ve Yardımlaşma Dernekleri Ünye Şubesi de bir program düzenleyerek Maraş Olaylarında hayatını kaybedenleri unutmadıklarını dile getirdiler.

Alevilerin halen o günkü acıyı unutmadıklarını ifade eden Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Beşli, 44 yıl öncesine giderek yaşanılan olayları derin bir acıyla anlattı.

 

*Beşli: “Bu Bir İnsanlık Suçudur”*

Başkan Beşli, programda insanlığın ve acının ortak bir değer olduğunu ifade ederek, açıklamasında Alevi halkları üzerine yapılan baskılardan bahsetti. Başkan Beşli, “Maraş olaylarını lanetliyorum ve insanlık suçu olarak görüyorum” ifadelerini kullandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Alevilere yapılan bütün katliamlar Cuma günlerine denk getirilmiştir. Camiden çıkan masum insanları da kendilerine dahil etmek üzere algı yürütmüşlerdir. Aleviler insan canlısıdır. Önemli olan insan olabilmek. İnancına bakılmaksızın birlikte yaşayabilme mücadelesi verebilmek çok önemlidir. Biz birlikte cenazelerimizi kaldırır, birlikte düşünlerimizi yapar ve bayramlarımızı birlikte kutlarız.  Bu yapılan katliamlar emperyalist güçlerin oyunlarıdır ve bu olayla hep Alevi halkları üzerinde denenmiştir. Biz acılarımızı yaşarken bu acılara vicdan yaratan, toplumsal vicdanı önceleyen bir bilinç oluşturmalıyız. Biz sadece Alevilere yapılanları değil bütün insanlığı yapılan katliamların acısını hissediyoruz. Maraş’a yaşananları lanetliyor ve bunu bir insanlık suçu olarak görüyorum.

 

Program Maraş olaylarının şahitlerinin o günleri anlattığı sunum ve videoların izlenmesi, 44 yıllık acıyı anlatan şiirlerin okunması ve güne dair fikir alışverişlerinin yapılması ile devam etti.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu