Alp TvEğitimEkonomiGündemİlçelerİllerKültür-SanatOrduÜnye

ÜNYE’ DE HAYAT BOYU ÖĞRENME HAFTASI KUTLANIYOR

Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinliği Başladı

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk eğitim Merkezi Hayat Boyu Öğrenme Haftası 1 – 7 Haziran etkinliğinin açılışı gerçekleşti.

Bireysel ve toplumsal gelişimle istihdamı ön plana alarak örgün eğitim dışında kalan öğrenme etkinliklerine katılım kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için haziran ayının ilk haftası, “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” olarak kutlanıyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yapılan etkinliklere dair sunum yapıldı.

 

“90534 Kişi Sertifika Aldı”

Hayat Boyu Öğrenme Haftasının Kutlama programında mesleki teknik, okuma yazma ile 1026 kurs açıldı.  16763 kişi eğitime katıldı ve 90534 kişi sertifika almaya hak kazandı.  Mustafa Rakım Anadolu Lisesinde Kpss kursu, Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde destekleme ve yetiştirme kursları yer aldı.  Bu yıl Ünye’de Erzincan çelik yapı işlemeciliği, bambu sepet örücülüğü, seramik, butik çikolata, Ünye Belediyesi ile işbirliği halinde yöresel gıda ürünleri hazırlama kursları ile yeni kurslar açıldı.

 

“Emeği Geçenlere Teşekkür”

Ünye Halk Eğitim Müdürü Mustafa Erdoğan,” Burada sergilenen ürünler el emeği, göz nuru, alın teri ürünlerdir. Kurslarımızda kayıtlar unyehem.com internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bütün halkımızı kurslarımıza davet ediyorum. Hayat boyu öğrenme kutlama haftası 7 Hazirana kadar çeşitli etkinliklerle devam etmektedir.  Emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ise açılış konuşmasında şunları dile getirdi:

“Halk eğitim merkezi tarafından düzenlenen öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı hedefleyen bu kurslar hakkında bizi bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden hayat boyu öğrenme haftası için emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Halk Eğitim merkezinin öğretmenleri, öğrencileri kursiyerleri, personelleri fabrika gibi çalışan Ünye Halk Eğitim Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum” diye söyledi.

 

“Kursiyerlerin ve Öğretmenlerin El Emeği, Göz Nuru”

El Sanatları Öğretmeni Ayşenur Er, “ Kursiyerlerimiz ile birlikte yaptığımız kanaviçe, gerçek deri işlemeleri, dekoratif ürünler, aksesuarlar gibi el sanatları çalışmaları yapıyoruz. Öğrencilerin isteğine, öğrenişine ve el becerisine göre yapım işlemleri değişebiliyor. Kurslarımız genellikle 2 ay sürüyor. Kayıtlarımız devam ediyor” diye söyledi.

 

Klasik Masaj Teknikleri Öğretmeni Hatice Kıran, “Kursumuzda masajın tüm tekniklerini, yanlış bildiğimizi doğru masaj tekniği ile geliştiriyoruz. Evde de kendimize nasıl masaj yapabiliriz, ağrılarımızın, sızılarımızın nasıl geçirebiliriz ve bunu doğru yağlar ile geçirebiliriz. Kursumuz üç ay sürüyor” diye belirtti.

 

Özel Eğitim El Sanatları Öğretmeni Nurten Çetinkaya, “Basit nakış teknikleri ile tuval işlemeyi öğreniyoruz. Özel bireylerimizin ruh haline göre bu çeşitlilik gösterebiliyor. Burada öğrencilerimizin gelişimine, ruhuna, kendini geliştirmesine yardımcı oluyoruz. Özel öğrencilerimizin emeklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ünye Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliğin ilk gününde halk oyunu gösterisi, defile, spor gösterileri, ney, piyano gitar, dinletisi, Türk halk müziği konseri ile devam ediyor.

 

 

Haber: Tuğçe Kaymak

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu