GündemİlçelerSağlıkÜnye

Ünye Devlet Hastanesinden Bir İlke Daha

Ünye Devlet Hastanesinde Manevi Destek Birimi faaliyetine başladı.

Müftülük tarafından desteklenen birim, sağlık tesislerindeki hasta, hasta yakını ve hastane personelinin kendi talepleri çerçevesinde, içinde bulundukları özel şartlarda göz önünde bulundurularak onlara dini konularda danışmanlık/rehberlik yapma, moral, motivasyon ve manevi destek hizmeti sunmayı amaçlıyor.

Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Ateş: “Manevi destek birimimizde destek talep eden hasta, hasta yakını ve hastane personelinin ihtiyacına göre din ve hayat görüşlerine dayalı olarak profesyonelce yardım ederek emir ve telkinde bulunmadan teselli ve teskin edici (rahatlatıcı) bir dil kullanmaya özen gösteriyoruz. Hastalarımızın hastalığı ya da problemi ile ilişkili olumsuz düşünceleri olumluya dönüştürmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Kurum hizmetlerinde aksamalara sebebiyet vermemek, başkalarını rahatsız etmemek ve personelce düzenlenip yürütülen tıbbi tedaviye hiç bir şekilde müdahalede bulunulmamak şartı ile hastalarımıza ve yakınlarına dini telkinde bulunmak ve onları manevi yönden desteklemek üzere talepleri halinde hastanemizdeki din görevlisi arkadaşımız gerekli bilgi ve desteği kendilerine sağlıyor. Uygulama sayesinde hastanelerimizde hastalarımızın ve yakınlarının ihtiyaç duyduğu önemli bir eksiklik de giderilmiş oldu. Vatandaşlarımızdan bu konuda olumlu yönde birçok geribildirimler alıyoruz” dedi.

Ateş, ‘’İnsanların Dertlerine Ortak Olmak İstiyoruz’’

 

Manevi bakımda, insanların küçük hayat hikayelerine önem vererek, onların kendilerine bir yol izlemelerine yardımcı olabilmenin önemli olduğunu belirten Başhekim Ateş: “İnsana değer vermek, ilgi göstermek, ona değer verildiğini, yalnız olmadığını hissettirmek derdine, sırrına güvenli bir ortak olabilmek önemli.  Ama asıl önemli olan; insana içinde bulunduğu sıkıntılı durumu göğüslemesinde, etkin bir şekilde moral desteği verebilmektir. Başına gelen olayları olumlu bir şekilde yorumlayıp, hayattan tekrar zevk almasına, hayatının geri kalan kısmının anlam kazanmasına yardımcı olmaktır” şeklinde sözlerini tamamladı.

Birimin çalışmaları hakkında bilgi veren Ünye Devlet Hastanesi Manevi Destek Uzmanı Ercan Türkmen,

“Manevi Destek, dini referanslardan hareketle bir din ve inanç desteğidir. İnsanların acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve ümitsizlik hallerinde, kriz durumlarında, ani değişmelerle gelen, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama, baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, varsa soru ve sorunlarına danışmanlık/rehberlik etmek, hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik etmek ve onlara moral vermektir. Manevi destek biriminde hasta/hasta yakını ve hastane personeline çeşitli manevi destek konularında görüşmeler yapıyoruz. Görüşmelerimiz esnasında vatandaşlarımızın dini konularda bireysel sorularına ilmi- fıkhi çerçevede cevap vermeye gayret ediyoruz.  Talep etmeleri durumunda Kur’an-ı Kerim okuyoruz. Ayrıca tedavinin dinimizdeki önemi, hastalığın doğru anlaşılması, dinimizin sağlığımızı korumaya verdiği önemi, ibadetlerin sağlıklı olmaya etkileri, hastalık durumunda ve hastane ortamında ibadet, tevekkül, kaza, kader, sabır, şükür, imtihan vb. konular hakkında bilgiler veriyoruz” açıklamalarında bulundu.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu