ÇevreGündemİlçelerTurizmÜnyeYaşam

Ünye İçin Toplandılar!

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Yalıkahvesi Mevkiinde Sosyal Etkinlik Projesi, siyasi partiler, Oda başkanları, STK’lar ve çok sayıda vatandaşın bir araya gelerek ellerinde pankartlarla protesto ettiler.

Ordu Kentsel Dönüşüm Uzmanı Nihat Şen’in yalı mevkiinde yaptığı basın açıklamasında “Doğal ortam aslıyla korunacak, bir çay kaşığı dahi beton atılmayacak” sözlerinin ardından, bugün yeniden gündemde yerini koruyan konuyla alakalı eylem ve basın açıklaması yapan vatandaşlar, tepkilerini bir kez daha dile getirdi.

Ünye’nin asli çocukları oldukları ve sahilde koşup oynayıp çocukluklarının Yalı’da geçerek büyüdüklerini söyleyen vatandaşlar, projeler yapılırken yöre halkına sorulması gerektiğini ifade ettiler.

TEMA Vakfı Ünye Temsilcisi Aynur Zeren Tan’ın toplanan gurup adına yaptığı açıklamalarında;

 

“Tarihte çok az rastlanan bu toplantı demokrasiye örnek. Milattan önce Yunanis’tan da uygulanırdı. Isparta ve Atina şehirleri bir araya toplanır, agora denilen meydanlarda o kentle ilgili kararlar verirlerdi. Nihat Şen’in savunduğu proje ile ilgili açıklayıcı bilgi vermesi çok güzel bir davranış. Projelerin karar aşamasında o yörenin halkına danışılmalıdır. Bu vatandaşların hakkıdır. 40 yıldır bu kentte yaşıyoruz. Doğal alanın korunmasını istiyoruz. Bütün dünyanın buna ihtiyacı var. Dönüşümler değişimler dünyada bu olaylar yaşanıyor. Bu iklim değişikliğine insan müdahale ettiği zaman afetler olarak bize geri dönüyor. Dünyanın kendi dengesini bozuyoruz. Bunların olmaması ve bir daha yaşanmaması için yıllar önce söyledik. Atatürk Parkı doldurulmasın diye ancak Parka gittiğimizde başımıza kakıldı. Koy doluyor. Bu kumlar bizlerin doğal ve kültürel mirasımız. İnsanlar hem geçim derdini düşünecek hem de geleceğimizi düşüneceğiz. Ordu ve Ünye’nin yeşillik alanı yüzde kaç sormak istiyoruz. Kentsel dönüşümlerde bunların ne kadarı korunacak.”

Proje Desteklenmiyor!

Projenin durdurulmasını isteyen vatandaşlar ise yaptıkları basın açıklamalarında Ordu Büyükşehir Belediyesine seslenerek şu ifadelere yer verdiler:

“Bu yapılanların hiç birini tasvif etmiyoruz. Ünye doğal olarak kalmalıdır. Dolgularla silkilasyonu kestiler kumduk meydana geldi. Yolları yapacağız diye döktükleri dolgular bizi en çok rahatsız eden olaylardan biri oldu.  Hem evlerimizin yıkılmasını hem de denizlerin çekilmesine sebep olarak en büyük kötülüğü yapmış oldular. Politikacılar buradan ellerini çeksinler. Eğer bir şeyler yapmak istiyorlarsa o kadar idealist insanlarsa eski köprüyü ya da havaalanını yapsınlar. Ünye doğal kalsın.

Pastacımız, bakkalımız fırıncımız aileden sayılırdı. Hayata bu sahillerde merhaba dedik. Daha sonra 40 yıl Ünye dışında yaşadım. Yaz tatillerinde geldiğimde yeşilin azaldığını betonlaşmanın çoğaldığını gördüm. Son yıllarda yapılan çalışmalarla sahilleri de bozmaya başladılar. Ünye’nin koyunu bozmayın. Doğal yapısını koruyun. Yarışmaya girse derece kazanacak bir koyumuz var.  Bırakın insanlar, çocuklar denizin maviliğini doya doya seyretsinler.

Hangi manzara daha kötü beton olan mı doğal olan yerler mi. İnsanlara sağ gösterip soldan vuruyorlar. Kendilerini seçen insanların akıllarıyla dalga geçiyorlar. Ünyeli buranın kendi halinde ve doğal kalmasını istiyor. Eğer bir şey yapmak istiyorlarsa, koku varsa gidersinler, güvensizse güvenliğini sağlasınlar. Ayrıyeten paraya kıyıp da bu projeyi yapmalarının hiçbir mantıklı açıklaması yok. Bu projeyi onaylayanları kendi vicdanları ile başbaşa bırakıyoruz.” Diye söylediler.

Yaptıkları basın açıklamasının ardından “Yalı Sahili Ünye’nin Kalbidir” “Kime sordunuz? “ gibi çeşitli pankartlarla yürüyüş yapan vatandaşlar, proje iptal olana kadar eylemlerinin devam edeceklerini ifade ederek proje panosunun kaldırılmasını istediler.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu