GündemİlçelerKültür- SanatÜnyeYaşam

Ünye, İstiklal Marşı’nın Milli Ruhunu Derinden Hissetti

12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 102. Yılında Mehmet Akif Ersoy’ u anmak üzere Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde program düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı Türk Milleti’ne armağan ettiği, bağımsızlığı vurgulayan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102’nci yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı.

Okulun çok amaçlı salonunda gerçekleşen programda, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı, STK ve Oda başkanları, okul müdürü, öğretmen ve öğrencilerin katılmasının ardından istiklal marşı ve saygı duruşu ile başladı.

Okul Müdürü İsa Ünel’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Bugün İstiklal Marşı’mızın kabulünün 102.yılını kutluyoruz. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşı’mızı, bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyoruz. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşımız; milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir şaheserdir. İstiklâl Marşı’nı sevmek, ülkemizi sevmektir, İstiklal Marşı’nı coşkuyla söylemek, ülkemize sahip çıkmaktır, İstiklâl Marşı’nı vakur bir şekilde okumak, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığınıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için, Mehmet Akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı ” Milli mücadele ruhunu” yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir.

Okul Müdürü Ünel’in konuşmasının ardından öğrencilerin hazırlamış oldukları Mehmet Akif Ersoy’u anlatan şiirler ve gösterilerle devam etti. Salonda bulunanlar, gösteri ve şiirleri seyrederken duygu dolu anlar yaşadı.
Program sonrası 12mart İstiklal Marşı’nı Kabulünün 102. yılında Mehmet Akif Ersoy’un anlatan çeşitli yarışmalarda dereceye giren 1.2. ve 3 olan öğrencilere Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Cumhuriyet Başsavcısı Hayri Ormancı ve Milli Eğitim Müdür Özgür Tokgöz’ün hediyelerini takdim etmelerinin ardından program son buldu.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu