EkonomiGündemOrduÜnye

ÜNYE KURBAN İÇİN HAZIR!

Ünye’de Vekâleten Kurban bağış stantları hizmet vermeye başladı.

Alp TV Muhabirleri Kurban İçin gerekli olan sorularında Kurban Nasıl Kesilmelidir, Kurban eti Nasıl dağıtılmalıdır? Kimler Kurban Kesmeli? Sorularının cevabını Ünye İlçe Müftüsü Hüseyin Okuş’tan aldı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yürütmüş olduğu önemli çalışmalardan biri olan Vekâlet Yoluyla Kurban Organizasyonu, önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da Kurban Bayramı vesilesi ile talep eden vatandaşlara yardımcı olmak ve kurban ibadetinin sevincini her gönüle, her eve ve her coğrafyaya taşımak amacı ile gerçekleştirilecektir.

 

“Stantlarda Buluşalım!”

Vatandaşlara hizmet vermek amacıyla Ünye İlçe Müftülüğü ve TDV Ünye Şubesi tarafından yürütülen 2022 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Organizasyonu için Ünye Cumhuriyet Meydanı, Merkez Büyük Camii önü, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Diyanet Vakfı Ünye Şubesinde kurulan kurban stantlarında ki camii görevlileri tarafından 08 Temmuz 2022 tarihine kadar 09.00 ile 19.00 saatleri arası vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek.

 

Diyanet işleri Bakanlığınca belirlenen 2022 Yılı Vekâlet yoluyla kurban bedeli yurt içinde 2250 TL, yurt dışında ise 1800 TL olarak belirlendi.

Müftü Okuş, “Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığının yönetiminde vekâletle kurban çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. 15 Temmuz Meydanında,  Ünye Cumhuriyet Meydanında, Büyük cami yanında standımızı kurduk. Vatandaşlarımızı, hemşerilerimizi bu stantlara kurban bağışı yapmaya davet ediyorum. Vekâletle Yurt içi ve yurt dışı kurbanlarımız olacak. Diyanet İşleri bakanlığınca Vekâlet yoluyla kurban bedeli yurt içi 2250 TL, yurt dışı ise 1800 TL olarak belirlenmiştir. Kurban kesmek isteyen vatandaşlarımız birçok ülkeye mümin kardeşlerimize buradan kurbanlarımızı bağışlayarak selamlarımızı, dualarımızı ve kurban etimizi onlara ulaştırmış oluyoruz. Bu iyiliğe katılmak isteyen bütün kardeşlerimizi stantlarımıza bekliyorum” diye söyledi.

 

“Kurban Nasıl Kesilmelidir?”

Kurban keserken dikkat edilmesi gereken hususları söyleyen Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş:

“Kurban kesmek için bıçağın daha önceden bilenip hazırlanması gerekir. Hayvanın göremeyeceği bir noktaya bu bıçak konulur. Daha sonra ise hayvanın ayakları ve yüz kısmı kıbleye gelecek biçimde sol tarafına doğru yatırılır. Hayvanın sağ arka tarafta yer alan ayağı serbest kalmak koşulu ile diğer ayakları bağlanır. Bu durumdan sonra tekbir ve tehlîl getirilir. Ardından“Bismillâhi Allâhü ekber” denilir ve hayvanın boyun kısmına bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile birlikte şahdamarı adı verilen iki ana damarı kesilir. Bu sırada hayvanın soğumaya bırakılması gerekir. Kanın akması beklenir ve hayvanın derisi yüzülür. Hayvanın elinden geldiği sürece, kurban sahibinin kendinin kesmesi menduptur. Kendisinin kesememesi durumunda, bir Müslümana kestirir.”

 

 

Okuş, “Kurban Atıklarını Sağa Sola Atmayın!”

“Kurban kesimi sonrası çevre temizliği için gerekli olan tüm tedbirler alınmalıdır. Kurbanın sakatatlarını, işkembesini sağa sola atılmaması gerekir. Bunu özellikle halkımızdan rica ediyorum. Çünkü bu kul hakkına giriyor. Kurban atıklarını kurbanı kestiğimiz yerde derin bir kuyu kazarak içine gömmeliyiz” dedi.

 

Kurban eti nasıl dağıtılmalı?

Müftü Okuş, “Her Kurban Bayramı zamanı olduğu gibi imkânı olan kurban kesecek, ihtiyaç sahiplerine pay edecek. Hz. Peygamberimiz kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesemeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir kısmının da evde yenmesini tavsiye etmiştir. Kurban Allah’a yaklaşmaktır. Allah’ın rızasını kazanmak için bir ibadettir. Kurbanın usulüne göre yapılması gerekir. Aile kalabalık ve kendi kesiyorsa kendileri de tüketebilir” dedi.

 

Kimler Kurban Kesmeli?

“Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, buluğa ermişdinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her Müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir”

 

Haber: Tuğçe KAYMAK

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu