GündemEkonomiÜnye

Ünye Limanı Sahası Serbest Bölge İlan Edildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve Resmi Gazetede yer alan karara göre Ordu Ünye Limanı yanında tespit edilen 150 dönümlük bir alan Serbest Bölge olarak ilan edildi. Kararın kesinleşmesinin ardından Ünye Cevizdere Mahallesi’ndeki bu alana gelen Ordu Valisi Tuncay Sonel, bu çalışmanın detaylarını açıkladı. Ünye Kaymakamı Ayhan Işık ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile bölgede incelemelerde bulunan Vali Sonel, serbest bölgenin yöre ekonomisine ciddi katkılar sunacağını söyleyerek hayırlı olsun temennilerini aktardı.

 

Başkan Tavlı: “Yöremiz Serbest Bölgeye Kavuştu”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Vali Sonel ile yaptığı istişare ile birlikte alanda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer Bey’in girişimleri, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş Bey’in onayları ve sayın Cumhurbaşkanımıza sunulmasıyla birlikte yöremiz bir serbest bölgeye kavuştu. Gümrük mevzuatından ciddi anlamda muaf ve ciddi teşviklerin sağlandığı bir bölge olduk. Bu bölge yöremizin ticaretini ve ekonomisini kalkındırmaya katkı sağlayacak. Böyle bir hizmetin bölgemize kazandırılmasında başta sayı cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı yürekten arz ediyoruz. İlimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun diyorum.”

 

 

Vali Sonel: “150 Dönümlük Serbest Bölge Yöre Ekonomisinin Can Damarı Olacak”

Bölgedeki incelemelerini sürdüren Ordu Valisi, Ünye ilçesindeki yatırım ve hizmetlerden de bahsederek yapılan yatırımların serbest bölge ilanıyla birlikte daha bir değerli hale geldiğini aktardı. Vali Sonel şöyle konuştu:

“Ordu’muz son dönemde peş peşe sevindirici gelişmeler yaşıyor. Son dönemde bölgemize gelen Bakanlarımız Sayın Mahmut Özer ve Sayın Mehmet Muş ilimizle ciddi anlamda ilgilendiler. Son bir hafta özellikle büyük bir yoğunluk vardı serbest bölgenin kurulması için.  Bu bölge çok faydalı olacak. Hem Ordu’muz için hem ülkemiz için yatırım ve üretimin gelişmesi için çok çok önemli bir konuydu. Hemen Ünye Limanının yanında bulunun 150 dönüm arazimiz serbest bölge olarak ilan edildi ve resmi gazetede yayınlandı. Burada hem yerli hem yabancı yatırımcı gelip iş yapacak. Burası hem iş hem aş olacak. Zaten Ünyemizin OSB’si de büyük bir hızla devam ediyor. 42 fabrikanın 5’i başlamış durumda. Yine Milli Eğitim Bakanımızın bölgeye gelmesiyle birlikte Ünye’de yıllardır bekleyen bir kültür merkezimiz vardı. Onun da çalışmaları başlatıldı. Serbest bölgenin ve yapılan tüm yatırımların şehrimize, bölgemize, Ordu’nun 19 ilçesine hayırlar getirmesini diliyorum. Bu yatırımların şehrimize gelmesinde ve kısa sürede sonuçlanmasında büyük desteği olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

 

Ordu Valisi ve beraberindekiler, Cevizdere Mahallesi’ndeki incelemelerinin ardından bazı ziyaretlerde bulunmak üzere ilçe merkezinde temaslarını sürdürdüler.

Haber: Talip KOCAKOÇ

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu