GündemOrdu Büyükşehir BelediyesiÜnye

Ünye Limanına 200 Milyon Dolarlık Yatırım!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, belediye Nisan ayı meclisinde; “Ünye Limanı yap işlet devret modeli ile ihale edilecek, 200 milyon dolarlık yatırım yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen öncesinde bir bilgilendirme konuşması yapan  Başkan Güler, Büyükşehir Belediyesinin yatırımları ile ilgili meclis üyelerine sunum yaptı.

 

“Yap-İşlet-Devret, İhale 25 Mayıs’ta”

Başkan Hilmi Güler, 25 Mayıs’ta ihalesi yapılacak olan Ünye limanının yap-işlet-devret sistemi ile yönetileceğine dikkat çekti. Güler, bu yatırımın 200 milyon dolar bulduğunu söyledi.

Limanın sadece Ünye ile kısıtlı kalmayacağının altını çizen Başkan Güler, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Liman ihale tarihi de 25 Mayıs 2022’de yapılacak. Bu yatırım 200 milyon dolarlık. Eğer gerçekleşirse Ordu’muz için önemli bir şey bu. Bu bir kiralama değil yap, işlet, devret modeli. Bazıları buna kiralama diye bakıyor. Ordu’ya çok güzel bir avantaj sağlayacak. 30 senedir 180 metrelik bir rıhtım ile yükleme yapılıyordu. Biz yaptığımız iş ile 330 metrelik bir liman oldu. En son oradan geçerken limana üç gemi yanaşmıştı. Önceden tek gemi yanaşabiliyordu. Artık gemiler beklemeyecek, demoraj ödeyemeyecek. Bu sadece Ünye’ye değil, bütün Ordu’ya, Karadeniz’e gelir ve avantaj kazandırıyor.”

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu