GündemEkonomiÜnye Belediyesi

Ünye Organik Fındık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin Tanıtımı Yapıldı

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı DOKA tarafından desteklenen Ünye Organik Fındık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Organik Fındık üretiminin yaygınlaşmasının önemli olduğuna işaret ederek, “Pandemi sürecinde gıdanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Organik tarımda ise fındığın önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Organik ürünlerin kıymetinin arttığı bir süreçte fındığın da bu pazarda yer bulması çok daha kolay olacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile DOKA tarafından desteklenen, Organik Fındıkta Markalaşma ve E-Ticaret ile Dünya’ya Pazarlama projesinin açılış töreni Ünye Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleştirildi. STK’lara her zaman destek veren Ünye Belediyesi’nin de katkılarıyla gerçekleştirilen açılışta proje kapsamında kurulan Ünye Organik Fındık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin çalışmaları değerlendirilerek, proje hakkında bilgiler verildi.

 

Başkan Tavlı, “Gıdanın Önemini Son Yıllarda Daha Da Tecrübe Ettik”

Programda konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı “Bir pandemi süreci yaşadık. Bu süreçte gıdanın önemini ve ehemmiyetini hep birlikte tecrübe ettik. Ardından Rusya-Ukrayna savaşına şahit oluyoruz. Süreçte gıda güvenilirliğinin ne kadar önemli olduğuna burada bir kez daha şahit olduk. Gıda ve üretimi önemli. Ama bir o kadar pazarlaması da önemli” dedi.

 

Başkan Tavlı, “Fındığın Organik Pazarda Yer Bulması Çok Daha Kolay Olacak”

Organik tarımla birlikte organik fındık üretiminin önemine de dikkat çeken Başkan Tavlı, “Gelişen süreç içerisinde kimyasallarla daha fazla ürün elde etmek adına üretilmiş ve sanayileşmiş gıda tüketmek yerine, organik ürünler çok daha tercih edilir hale geldi. Organik ürünlerin kıymetinin arttığı bir süreçte fındığın da bu pazarda yer bulması çok daha kolay olacak. Üretim noktasında üreticimizin de desteklenerek çok daha fazla gelir elde etmesine vesile olacak” diye konuştu.

 

Başkan Tavlı, “E-Ticaret Ciddi Bir Pazar”

Kooperatifleşme ve E-Ticaretin önemine vurgu yapan Başkan Tavlı, “Üretmek kadar marka da önemli. Dünya’da tescil görmüş ürünlerin standartlarını belirleyen kurumlar var. Bu kurumların sizlerin yanında olması da önem arz ediyor. Son süreçte E-Ticaret üzerinde en çok kontrol edilen ve ürününüzün altındaki sıralanan paydaşlarınızın kim olduğuna bakılan bir süreç var. Siz bunlarla da entegrasyonunuzu sağlamışsanız E- Ticaret üzerinden ciddi anlamda bir Pazar payı elde etme imkânınız var” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Göçer “Ünye, En Uyumlu Çalıştığımız Yerlerden Biri”

DOKA Ordu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Harun Göçer, “ Özellikle kırsalda gelir artırıcı faaliyetlerde ya da hem turizm hem imalat sanayide gençlerin ya da kadınların istihdama katıldığı projelerin elimizden geldiği kadar proje bütçeleri ölçüsünde destekliyoruz. Ünye’de DOKA olarak en iyi ve uyumlu çalıştığımız yerlerden biri. Özellikle Ünye Belediyemizle çok sayıda proje yaptık. Halen yürüttüğümüz projelerimiz var. Çok uyumlu ve güzel şekilde ilerliyoruz. Bu nedenle Başkanımız Sn. Hüseyin Tavlı’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Proje kapsamında kurulan Ünye Organik Fındık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi kurucularından Recep Özcan proje hakkında bir konuşma yaparken, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, projenin hayırlı olmasını diledi.

Proje kapsamında verilen eğitimlerde başarı gösteren kursiyerlere sertifikaları verildi.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu