Alp TvGündemİlçelerKültür- SanatÜnyeÜnye Belediyesi

ÜNYE SANCAK BEYLİĞİNİN 158. YILI KUTLANDI

 

 

Ünye’nin Sancak olmasının 158. Yıldönümü, Ünye Ticaret Borsasında sergi açılışı ile gerçekleşti.

Ünye Sancak Beyliğinin ilk kez kutlandığı programda, son yıllarda il olacak ilçeler arasında adı geçen Ünye’de “Sancak Beyliğinden Ünye Vilayetine-82” sloganı kapsamında yürütülen 82. il olma çalışmaları için son derece önemli ve anlamlı bir etkinlik oldu.

Ünye’nin 15 Haziran 1864’te sancak olmasının 158. Yıldönümünü kutlamak ve konuyla ilgili serginin açılış kurdelesi kesildi.

Açılış kurdelesini kesen, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Güler, ÜNSAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Küçükoğlu, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ünye Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Hamza Alp ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

 

Varilci, “Tarihte Hiçbir Durum Tesadüf Değildir”

Sergi ile ilgili bilgiler veren ve serginin açılmasında öncülük eden Ahmet Derya Varilci, “Tarihte hiçbir gelişme istisnai bir durum değilse tesadüf değildir. 1848 yılında Osmanlı’da yeni bir statü ortaya çıkıyor. Ayanlar dönemi biterek merkezi güç tarafından vilayetler oluşturularak gelişmeler merkeze bağlanıyor. O dönemde de Ünye sancakbeyi yapıldı yani vilayet oldu. Ünye’nin il olması coğrafi konumu, nüfusu gibi nedenlerden dolayıdır. Aynı zamanda Ünye tersaneye gemi sağlayan en önemli birimlerden biridir. Ünye’nin il olmasının getirileri oldu. Öncelikle Ünye-Niksar yolu açıldı ve bunun gibi pek çok güvenlik tedbirleri, limanın geliştirilmesi gibi pek çok imar ve iskan geliştirmeleri oldu. Ünye’nin sancak yapısı bu gelişmeleri destekleyecek şekilde devam etti. Ünye’nin sancakbeyliği daha sonraki yıllarda da devam etmiştir” diye söyledi.

 

Başkan Küçükoğlu, “ İlçeler Bize Bağlandı”

Serginin açılmasına katkı sağlayan Ünye Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İsmet Küçükoğlu, “1461 yılında Trabzon’un fethedilmesi ile Ünye Canik yani Samsun sancağına bağlandı. Biz 400 küsur yıl Samsun’un bir kazası olarak yaşadı. 1864 yılında Ünye sancakbeyi yapılınca Niksar’ı, Erbaa, Karakuş yani Akkuş, Fatsa, Bolaman ve Ünye kazası bağlandı” dedi.

 

Haber: Tuğçe Kaymak

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu