GündemÜnye

Ünye Yayalara Öncelik Veriyor

Trafikte yayalara öncelik verilmesi amacıyla Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” farkındalık kampanyası Ünye’de de gerçekleştirildi. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı trafikte hem yayaların hem de sürücülerin karşılıklı saygı çerçevesinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eşzamanlı farkındalık kampanyası gerçekleştirildi. Ünye’de Kaymakam Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Emniyet Müdürü Celal Sarısoy, Ünye İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Muhammet Ali Gökkan, DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ve ilgili daire amirlerinin katılımıyla gerçekleştirilen kampanyada öğrenciler yaya geçidine dikkat çekti. Fevzi Çakmak Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan yaya geçidi çizgisi farkındalık oluşturmak amacıyla kırmızıya boyandı.

 

Kaymakam Işık, “Yayaya Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu”

Yaya önceliğine dikkat çekmeyi amaçlayan kampanya hakkında açıklama yapan Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, “Bugün ülkemiz genelinde olduğu gibi ilçemizde de yaya kaldırımlarıyla ilgili, yayalarla ilgili öncelik oluşturmaya yönelik bir etkinlik yapıyoruz. Belediye Başkanımız, kamu kurum personellerimiz ve öğrencilerimizle buradayız. Yayaya öncelik duruşu hayata saygı duruşu diyoruz” dedi.

 

Başkan Tavlı, “Trafik Kırmızı Çizgimizdir”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise yaptığı açıklamada, “Yaptığımız uygulama ile yaya geçitlerine ve yaya geçitlerini kullanan yayalara karşı sürücülerde farkındalık oluşturmayı amaçladık. Aynı zamanda trafikte araç kullanan kardeşlerimi de yayaya karşı öncelik noktasında hassasiyet göstermeleri için bugün kırmızı çizgimizi çizdik. Tabi öncelikle yayalarımızın trafik kurallarına uymaları, trafikte araç kullanan sürücülerinde aynı şekilde hem yayalara saygılı olmaları hem de trafik kurallarına uymaları gerekmektedir. Her iki tarafında birbirlerine karşı saygılı olması gerekiyor. Yaya yürüyüş yollarının bulunduğu notalarda trafikte araç kullananların hızlarına dikkat etmesi gerekiyor. Durmaları gerekiyorsa durmalılar. Karşıdan karşıya geçecek olan hemşerilerimizin de yaya geçitlerinin bulunduğu noktaları kullanmalarının önemini de burada belirtmemiz gerekiyor. Her yeri yaya gibi kullanırsak bu sefer trafiği aksatmış oluruz. Kurallara uyduğumuz takdirde insanlarımızın trafikte zarar görmemeleri için en doğru yaşam biçimini sağlamış oluruz” diye konuştu.

Etkinlikte ayrıca öğrencilere boyama kitabı dağıttı.

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu