Alp TvGündemİlçelerÜnyeÜnye BelediyesiYaşam

Ünye’de 5 Ayda 200 Nikâh Kıyıldı!

 

Pandemi Bitti, Havalar Isındı, Düğün Sezonu Başladı

Baharın gelmesiyle birlikte hareketli bir havaya bürünen Ünye’de düğün yapacak olan çiftlerin sayısı da oldukça fazla. Pandeminin de sona ermesiyle birlikte nikâh işlemlerini hızlandırmak isteyenler soluğu belediyelerin nikâh dairelerinde alıyor. Ünye Belediyesi de bu sezonu yoğun geçirecek gibi görünüyor.

2021-2022 yıllarında Ünye’de evlenme sayılarında artış olduğunu söyleyen Ünye Belediyesi Evlendirme Şefi Özlem Çalışkan, bu yılın ilk 5 ayında 200 nikâh kıydıklarını söyledi.

Nikâh ücretlerine de değinen Çalışkan, açıklamasında şu detaylara yer verdi:

”2021 yılında 877 nikâh gerçekleşti. 2022 yılında bu ay itibariyle 200 nikâhımızı kıydık.  Mesai saatleri içerisinde nikâhları Ünye Belediyesi Evlenme Salonunda kıyılıyor. Mesai saati dışında meclis kararları gereği ilçe sınırlarındaki düğün salonlarında nikâh kıyıyoruz. Meclis kararı gereği belediyede mesai saatleri içerisinde kıyılan nikâh ücretleri 370 TL nakit ücreti ve evlenme cüzdanı ücreti oluyor. Düğün salonlarında kıyılan nikâhın meclis kararı gereği 600 TL olarak vezneye yatırılıyor” dedi.

 

“Evleneceklerin Dikkatine”

Evlilik hazırlığı sürecinde en merak edilen konulardan biri resmi nikâh işlemleridir. Resmi nikâh başvurusunun nasıl yapılacağından, nikâh için gerekli belgelerin neler olduğunu Ünye Belediyesi Evlendirme Şefi Özlem Çalışkan’a sorduk.

Evlendirme Şefi Çalışkan, “ Nüfus cüzdanı asılları ve fotokopileri, Son 6 ay içinde çekilmiş olan ve güncel görüntünüzü yansıtan 4 adet vesikalık fotoğraf, Evlilik sağlık raporu, Evlenme ehliyet belgesi, Nüfus kayıt örneği, İkametgâh belgesi, Evlenme beyannamesini alarak bize müracaat ediyorlar. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra istedikleri günlere vermeye çalışıyoruz. Çiftlerimizin mutluluklarına bizlerde dâhil oluyoruz” diye söyledi.

Haber: Tuğçe Kaymak

 

 

 

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu