Alp TvEğitimGündemİlçelerİllerOrduSağlıkÜnyeYaşam

ÜNYE’DE İKİ OKULDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

 

Ünye Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından “Her bir damla yeni bir umut” sloganı ile Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda kan bağışı kampanyası düzenlendi.

 

 

“350 kişi müracaat etti.  Hedef Çok Yüksek!”

Türk Kızılay’ı Ünye İlçe Başkanı Halit Özdemir, “Kızılay çatısı altında olan programlarda birlikteliğimiz devam ediyor. Pandemi’den dolayı bu programlara ara verildi ama pandemi çıkmasıyla hastalarımızın çok ihtiyaç duyduğu kan bağışı programlarını yeniden başlattık.  350 kişi müracaat etti.  Hedef Çok Yüksek.

Her yıl 14 Haziran günü küresel olarak Dünya Kan Bağışı olarak kutlanıyor. Dün kan bağışı günüydü.  Kan ve anne sütü alternatifi olmayan mucizevi iki yapıdır.  Dolayısıyla kan insanın kendisidir.  Her an hepimiz kana ihtiyaç, muhtaç duyabiliriz. Hastanelerde hastaların kana çok ihtiyacı var. Bu nedenle bu kanların stoklar halinde gönderiyoruz.  İnsanın bunun öneminin ne kadar kıymetli olduğunu bilmeli ki böyle programlar ile de destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.  Bir ünite kan vermenin bütün insanlığın hayatını kurtarmaya eş değer çok büyük hayır ve iyilik olduğunun bilincini de aşılamaya çalışıyoruz.” Dedi.

 

“Ünye Kızılay, Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ordu Kan Merkezi ile kan bağış protokolü İmzalanacak!”

Başkan Özdemir, “Eylül ayı itibari ile başlayacak olan kan bağış kampanyasını birkaç okulla sınırlı tutmayacağız. Bu kampanyalardan Ünye’deki tüm okullarında yer alacağını ifade eden Ünye Türk Kızılay Başkanı Halit Özdemir, “Ünye Kızılay, Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ordu Kan Merkezi ile kan bağış protokolü imzalanacak. İnsanlar kan vermenin hem hak nezdinde hem de halk nezdinde ne kadar önemli olduğunu hayat ve cankurtaran bir şey olduğunun farkındalığını sağlamış olacağız. Bu nedenle bu okullarda seminer ve sohbet çalışmaları içerisinde olacaklar” diye söyledi.

 

“Bağışçılardan Örnek Davranış”

Kan bağışçısı Ahmet Çubuk ise, “Kan bağışlamak benim için çok güzel bir duygu. Bir kişiye can vermenin ne kadar önemli olduğunu ve yarın bir gün benimde başıma gelebileceği için bende insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum.” Dedi.

Kan bağışçısı Bayram Gümüş, “Her Türk vatandaşı olarak can kurtarmak insanlık olarak hepimizin görevidir. Bende insanlık görevimi yapıyorum. Bir can kurtarmak tüm insanlığı kurtarmaktır o yüzden bir ünite bir sürü insanı iyi edebilir” diye söyledi.

 

“Okul Öğrencilerinden Projeye Destek”

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi ve proje sorumlusu öğrencilerinden olan Hasret, “Hacer hocamız ile bizde bu projeye katkı sağlıyoruz. Dışarlarda afişler dağıtıyoruz. İnsanların dikkatini çekmeye çalıştık. İnsanların hayatlarını kurtarmak istiyoruz. 20’ye yakın bağışçı topladım ve bunun için çok mutluyum. İnsanların hayatları kurtarmak çok önemli” diye ifade etti.

 

Okul öğrencisi İrem ise, “İnsanlara yardımcı olmak çok guru verici benim için.. Kana ihtiyacı olan insanların hayatlarını kurtarmak çok önemlidir. Kan verebilecek olan insanları buraya bekliyoruz” dedi.

Adnan MTAL öğrencisi Sudenur Biliş ise ,”Gönüllü olarak bu projede bizlerde yer aldık. Kan bağışı dünyada çok önemli bir olaydır. Çünkü dünyada yapay olarak yapılamayan tek şeydir kan. Bu zamanlarda çok fazla hastalık olduğu içinde kana daha çok ihtiyaç oluyor. Yaşı tutan ve kan verebilecek olan herkes kan vermesi gerektiğini düşünüyorum” diye belirtti.

Haber: Tuğçe KAYMAK

 

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu