EkonomiGündemİlçelerİllerOrduÜnyeÜnye Belediyesi

Ünye’de Kurban Hareketliliği Başladı

Ünye’de kurban pazarı hareketliliği başladı. 600 kiloluk hayvana 30 bin TL fiyat biçildi.  Ünye’nin köylerinde yetişilen hayvanlar kurban pazarında satışa sunuldu.

Ünye Belediyesinin çalışmaları ile kapasitesi 2 katına çıkartılan ve çok sayıda donatı alanı eklenen hayvan pazarı yaklaşan kurban bayramı öncesinde yenilenen yüzüyle hizmete girdi. Daha önce 200 Büyükbaş ve 250 Küçükbaş hayvan kapasitesine sahip olan Ünye Belediyesi Hayvan Pazarı yeni yapılan çift yönlü 5 adet yeni peron ile birlikte 400 Büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvan kapasitesine kavuşturdu.

Hayvan Pazarı’nda, Kurban Bayramı öncesi satıcılar yerini aldı. Pandemisiz ilk Kurban Bayramı’nda satıcılar ve alıcılar sopalar yerine tekrardan el sıkışarak pazarlık yaptı.

 

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Ünye Kurban Pazarında fiyatlar ve satışlar ne durumda?  Yanıtı Alp TV muhabirleri kurban için yerinde haber yaptı.

 

“Alana da Yazık, Satana da..”

Hayvanlarını küçükken alıp büyüten Ünye Tekkiraz Küçükköyünden gelen Ahmet Yılmaz,” Bu pazarda 40 adet hayvanım vardı. Geriye 15 tane hayvanım kaldı. Dananın fiyatları 15 binden başlayıp büyüklüğüne göre fiyatları değişiyor.  300 kiloluk ineğin 30 bin TL fiyatı var.  Tabi bu insanlara fazla geliyor. Bu yüzden bizler çok sıkıntı çekiyoruz.  Vatandaşa fiyat ağır geliyor bizde zarar ediyoruz. Hayvana bakmak kolay değil. Yem fiyatları, mazot fiyatları aldı başını gidiyor. İyi bir besili hayvanın masrafları çok yüksek olduğu için alana yazık, satana yazık” diye söyledi.

300 kiloluk hayvana bütçeye göre 6 7 hisse girebildiğini söyleyen Ahmet Amca, “Vatandaşın durumuna göre hayvan seçeneği değişebilir.  Buğun fiyat böyle ama yarın ne olacağını bilmiyoruz. Tartıda canlı 400 kilo çıkan hayvan 250 kilo et vereceğini” dile getirdi.

 

“Küçükbaş Hayvan Tercih Ediliyor”

Sahilköy’den gelen hayvan satıcısı Murat Işkın, “17 adet hayvanın vardı. Bugün 5 kişiye 5 hayvan sattım. İnsanların bütçesine göre değişiklik gösteriyor. Her bütçeye uygun hayvanım var. Yem fiyatların fiyatı arttığından dolayı maliyeti arttı. Bu nedenle büyükbaş hayvancılığı yerine küçükbaş hayvanı tercih ediyorlar. Hayvanların dişine göre iyi beslendiği ve kaliteli etlerin burada olduğunu” söyledi.

 

İbrahim Yılmaz ise, “30 baş malımdan 9 tanesini sattım. Şuandaki fiyatları çok uygun. Yemin pahalı olmasından çuvalını 385 liraya aldık. Kalite yem aldığımız için hayvanlarımız iyi besleniyor. Şuan Türkiye’de en ucuz şey et. Piyasanın konumuna göre bana göre et bedava. İşimiz çok zor. İyi hayvanın tipine, cinsine, kilosuna ve yediği yeme çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü her hayvan aynı değil. İnsanların ekonomik durumu az olduğundan küçükbaş hayvancılığı tercih ediyorlar. 600 kilo hayvanın fiyatı 30 bin TL” dedi.

“Kazancımızı Hayvancılıktan Sağlıyorum”

Pazarın en genç hayvan satıcısı 4 senelik Maliye Mezunu Fatih Yılmaz, “Babam bu işi yapıyor. Bende küçüklükten beri bu işin içerisindeyim. Atanamadık bu işe devam ediyorum.  Bu seneye kadar kazancımız iyiydi. Bu sene maliyetlerden dolayı kazancımız azaldı. Bu işi daha ne kadar sürdürebiliriz, devam ettirebiliriz. Direnebileceğimiz kadar direneceğiz. Kurbanlık hayvanların kilo bazında büyük hayvanda 100 liranın aşağısı küçük hayvanda ise 100 lirayı geçtiği oluyor. Bu sene küçükbaş hayvana daha çok rağbet var. 200 kilo civarı hayvanı 19 buçuk bin TL’ye sattım. Geçimimi buradan kazanıyorum. Daha da aşağı fiyata satamam” diye ifade etti.

 

“Her Bütçeye Uygun Hayvan Var”

Bayrama iki hafta kala yollara çıkan kurbanlıklar kurulan pazarlarda görücüye çıktı.

Besici Murat Karakaş, “Küçükbaş hayvancılığa daha çok talep var.  Büyükbaş hayvanların fiyatları yüksek olduğu için ekonomik durumunu düşünen ve hayvan kesmek isteyen vatandaşlar küçükbaş hayvanlar alıyorlar.  Tekkiraz yagbasan köyünde hayvanlarıma bakıyorum.  Hayvanların görünümüne ve sağlık durumuna göre etin kalitesine insanlarımız çok dikkat etmeli.  Sağlıklı hayvan görünümünden canlı ve görünür. Müşterilerimizin de pazara gelmesini bekliyoruz. Asıl satışlar da 1 hafta ile 10 güne kadar başlar. Eğer vatandaşların yeri varsa hayvanı şimdiden alıp götürebilirler. Fakat hayvanın yerini bozmamak daha iyi. Strese giriyorlar. Biz burada bakıyoruz, besliyoruz. Halkımızı bekliyoruz” dedi.

 

Hayvan almaya gelen Ahmet Genç ve eşi Huriye Genç çifti ise, “Fiyatlara bakmaya geldik ama fiyatlar çok pahalı. Kurban alıcıları çok mağdur. Geçen sene 11 bin TL’ye kurban aldım. Bu sene kurbana 25 bin TL fiyat istiyorlar. 7 hisselik hayvan bakıyorum. 3 buçuk Bin TL bir bütçem var. Artık bütçemize uygun hayvan bakacağım “ ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan pazara kurbanlık bakmaya gelen diğer vatandaşlar ise, fiyatların arttığını; ancak bütçelerine göre hayvan bulmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Haber: Tuğçe KAYMAK

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu