Gündem

Ünye’deki Tarımsal Faaliyetleri Yerinde İnceledi

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz üreticinin yanında olmaya devam ediyor. Ünye İlçesini ziyaret eden Yılmaz üretim faaliyetlerini yerinde inceledi.

Ordu’ya geldiği günden bugüne üreticinin yanında olmayı sürdüren İl Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz Ünye İlçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İlçede Orhun Güven ‘i ziyaret ederek peyzaj ve fidan üretim alanlarında incelemelerde bulunan Yılmaz, daha sonra “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında tesis edilen Hayriyenur Kirman’a ait çilek serasını ziyaret etti. Sera ziyaretinin ardından “Ünka Kadın Kooperatifi” ne giderek kadın üreticilerin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı. 1 Haziran “Dünya Süt Günü” münasebetiyle Ünye Fevzi Çakmak ilkokulunda eğitim gören öğrencilere yönelik gerçekleştirilen süt dağıtım programına katıldı. DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kaynakları kullanılarak tesis edilen Sebahattin Poyrazoğlu’na ait aronia bahçesinde incelemelerde bulunan Yılmaz ardından örnek fındık bahçesindeki uygulamaları yerinde inceledi.

 

“Fındığın Ekonomik Katkısını Arttıracağız”

Yılmaz örnek fındık bahçesiyle ilgili açıklama yaparak şunları söyledi: “Bahçede yapmış olduğumuz incelemelerde üreticimiz bahçesinde dip sürgünü temizliğini, yabancı ot mücadelesini eksiksiz yaptığını ve verim çağındaki dalların ocaklarda tutulduğunu gördük. Budamanın tekniğine uygun yapıldığını ve buna bağlı olarak da yan dallanmaların çok güzel olduğuna şahit olduk. Biz her zaman şunu ifade ediyoruz sağlıklı bir fındık dalı yaklaşık 20-25 yıl size fındık verebiliyor. Budama adı altında verim çağındaki dalların kesilmemesi gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu örnek bahçe bize fındık bahçemize baktığımızda verimin ne kadar yüksek olabileceğini çok net olarak gösteriyor. Biz bu bahçelerin sayısını il genelinde daha da artırmak istiyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yapacağımız çalışmalarla fındığın hem ilimiz ekonomisine hem de ülkemiz ekonomisine olan katkısını daha da artıracağız. Bu vesile ile üreticimiz Metin Bey’i bir kez daha tebrik ediyor, ürünün bol ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

 

“15 Yıldır Kimyasal Kullanmıyoruz”

Bahçe sahibi Metin Karaman’da yaptığı çalışmalardan bahsederek, “Bu bahçemiz yaklaşık 11 dekar. 2022 yılında bu bahçemizden yaklaşık 4,5 ton fındık ürünü aldık. Bahçelerimizde budamayı ve yabancı ot mücadelesini eksiksiz olarak yapıyoruz.  Fındık bahçelerimizde 15 yıldır hiçbir kimyasal kullanmıyoruz.  Bahçemizde kendi ürettiğimiz katı ve sıvı solucan gübresi kullanıyoruz. Ayrıca bunun yanında hastalık ve zararlılara karşı yine kendi yaptığımız ısırgan solüsyonu kullanıyoruz. Bu bahçemizde hedefimiz 5 tona ulaşmaktı, mevcut durumda hedefimize oldukça yaklaştık. Bahçelerimizde doğru uygulamaları yaptığımızda bu verimlere ulaşmak gayet mümkün” ifadelerini kullandı.

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu