GündemÜnyeYaşam

Ünyeli Üretici Hakkını Arıyor!

Çiftçilikle uğraşan fındık üreticisi Cihat Kıvrak, fırtına dolaysıyla zarar gören bahçesine ilgisiz davranan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM)’i CİMER’e şikayet ettiği için sıfır hasar raporu verildiğini belirtti.

Ünye ilçesi Tekkiraz Mahallesi’ndeki bahçesi için TARSİM ekiplerini davet ettiğini ancak kimse gelmeyince şikayette bulunduğunu aktaran Cihat Kıvrak, şikayet sonrası TARSİM eksperleri tarafından mesaj aldığını ve bahçesinin yüzde sıfır hasarlı olarak kayıtlara geçildiğini söyledi.

 

“CİMER’e Şikayet Eden Sen misin?”

“Şikayetim üzerine geldiler ve bana CİMER’e şikayetçi olan sen misin? diye sordular. Onda sonra olanlar oldu!” diyen Kıvrak, yasal haklarını aramaya devam edeceğini söyledi. Tekkiraz Mahallesi Küçükgöl mevkiinde fındık bahçeleri bulunan Kıvrak, başından geçen olayı şöyle anlattı:

“30 Mart’ta TARSİM’e zirai don ihbarında bulundum. Ekipler geç de olsa bahçeye geldiler. Ancak 19 Nisan’da yeni bir fırtına oldu ve yeni bir ihbarda bulundum. Bu defa ekipler bahçeye gelmek bilmediler. Ben de 26 Nisan’da CİMER’e şikayette bulundum ve şikayetimin ardından geldiler. Ancak komşu bahçelere 40 ile 80 oranında hasar tespiti yaparken benim bahçeme sıfır hasar oranı verdiler. Bahçeye girerken ise “Şikayet eden sen misin?” diye sordular.

 

“Sürekli Talep Etsem de Benim Bahçeme Gelen Olmadı”

Kıvrak, kendilerini CİMER’e şikayet ettiği için böyle rapor tuttuklarını ve hakkının yenildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Fındık bahçemde zirai don olayı yaşandı ve 30 Mart 2022 tarihinde TARSİM’e zirai don ihbarında bulundum. 30 Mart’tan 18 Nisan tarihine kadar TARSİM’i sürekli aradım. Bizim köyde  TARSİM’in 3 tane ekibi bulunuyordu. Ama bizim bahçemize kimse uğramadı. Hatta köyümüze 16 Nisan’da gelen ekibe dedim ki bahçelerimiz aynı bölgede, parseller bitişik, benim bahçeyi de kontrol edin. Bakamayacaklarını ve o alana başka bir ekibin bakacağını ifade ettiler. Sonuç olarak 18 Nisan günü bir ekip geldi. Öğleye kadar bir arkadaşın bahçesine baktı. Öğleden sonra da fırtına oldu. 19 Nisan tarihinde de TARSİM’e fırtına ihbarında bulundum. Ama yine gelen giden olmadı. TARSİM’i tekrar aramaya başladım. Şu gün gelecek, bugün gelecek derken gelmediler. Bunun üzerine 26 Nisan tarihinde CİMER’e şikayette bulundum.

 

“Hakkımı Arayacağım”

CİMER’e şikayetin ardından TARSİM’den beni aradılar ve ertesi gün bahçeye geldiler. Gelen ekip bahçenin tamamını dolaşmadan tek bir ocaktan emareler topladı. Ondan sonra bana dönerek; bizi CİMER’e şikayet eden sen misin? dediler. Evet benim, dedim. Bunun üzerine bana; şikayet etmeseydin dediler. Bende kendilerine sorgu hakimi misiniz, yoksa bahçeyi incelemeye mi geldiniz? Ben yasal hakkımı arıyorum dedim. TARSİM ekipleri benim bahçemden başka bahçeye geçerlerken kendi aralarında konuşuyorlardı.

TARSİM’i, CİMER’e şikayet edersen akşam mesajlar geldiğinde sonucu görürsün diye konuşmuşlar. Bunu da komşularımız duymuş. Akşam mesajda TARSİM’den hasar sonucu “sıfır” geldi. Sadece bir bahçeme yüzde 13 fırtına hasarı vermişler, onda da emareleri ben toplayıp önlerine koydum.

 

“Yasal hakkımı aramaya devam edeceğim”

Mağdur olduğunu aktaran fındık üreticisi, “Ben şimdi mağdur edildim ve hakkımı arayacağım.  TARSİM’e de şikayet dilekçemi yazdım. Durumu anlattım. Yaşadığım mağduriyeti ve haksızlığı kabullenmem mümkün olamaz. Bundan sonraki süreçte yasal haklarımı aramaya devam edeceğim.” şeklinde konuştu.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu