GündemKültür- SanatKültür-SanatTurizm

Ünye’nin Sancakbeyliği Dönemi Yeniden Hatırlatıldı

Ünye Medya İletişim Derneği tarafından, ilçenin tarihi ve kültürel miraslarından biri olan Ünye Yalı Kilisesi olarak bilinen ortamda Sancakbeyliği Ünye tanıtım lansmanı ve fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Lansmana, ülke genelinden birçok gazeteci, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve Ünye sevdalıları katılım sağladı.

Ünyeli Gazeteci ve Tüm İletişim ve Medya Federasyonu Başkanı ve Ünye Medya İletişim Derneği Başkanı Şakir Gürel öncülüğünde hazırlanan “Sancakbeyliği Ünye Projesi” ve beraberinde Ünye’nin tarihi, kültürel ve sancakbeyliği zamanından bu yana kronolojik konumunun tanıtıldığı lansman ilgi gördü.

Lansmanın açılışına Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Ordu Valiliği Sivil Toplum İlişkileri Müdürü Ali Kemal Mert, Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılım sağladı.

 

Gürel: “Tarihimizi Öne Çıkarıyoruz”

Ünye Medya ve İletişim Derneği Başkanı Şakir Gürel, açılış konuşmasında yaptığı değerlendirmede projenin amaçlarından bahsederek herkesin gönlünde yatan Ünye2nin değerlerinin gün yüzüne çıkarılması gayretinde olduklarını söyledi. Gürel şöyle konuştu:

“Tarihi ve kültürü ile Karadeniz’in ilk yerleşim yerlerinden biri olan Ünye’nin kronolojik tarihini gün yüzüne çıkarmak ve Sancakbeyliğindeki değerli konumunu da tanımak adına bir proje hazırladık. İçişleri bakanlığı ve Ordu Valiliğimizin yanı sıra ilgili kurumlarla da projemizi paylaştık. Değerli Ünyemizin değer gördüğünü görmek güzel.”

 

Programda söz alan Ordu Valiliği Sivil Toplum İlişkileri Müdürü Ali Kemal Mert ise; “Ünye Medya iletişim Derneği hem Avrupa Birliği projelerinde hem de İçişleri Bakanlığı nezdinde destek alan bir dernek. Sancakbeyliği Ünye projesi çok değerli. Katkı sağlayanlara da Ordulular adına teşekkür ediyorum.” İfadeleriyle projeye olan desteklerini dile getirdi.

 

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel ise, “Kadim bir şehir Ünye. Hepimizin bildiği gibi Ünye güzelliklerin şehri. Sancakbeyliği yapmış olan güzel şehrimiz için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ünyemizi Türkiye ve Dünyada tanıtmak adına güzel çalışmalarda buluşmak üzere…” şeklinde konuştu.

 

Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu da bu önemli projeyi hazırlayanlara ve yanında olanlara teşekkür ederek bir şehrin değerlerinin ortaya çıkarılmasının önemine dikkat çekti.

“Sancakbeyliği Ünye” lansmanı, katılımcıların hep birlikte açılış kurdelesi kesmeleriyle birlikte başladı. Açılışla birlikte Ünye’nin 1860’lı yıllardan bu yana gelen tarihi fotoğraflarının yanı sıra günümüz değerleri de misafirlere tanıtıldı.

Haber: Talip Kocakoç

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu